Prof. Dr. Nükhet Sirman adli kontrol ve yurtdışı yasağı ile serbest bırakıldı

Yaptığı bir araştırma gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Prof. Dr. Nükhet Sirman, Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.

  • ü
  • 26 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden barış akademisyeni Prof. Dr. Nükhet Sirman’ın yaptığı bir araştırma gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından Mersin Adliyesine getirilen Barış Akademisyeni Prof.Dr. Nükhet Sirman, savcılık tarafından adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği, Sirman hakkında adli kontrol tedbirlerinin uygulanması ve yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Sirman’ın gözaltına alınmasına tepkiler devam ederken Mersin Kadın Platformu, adliye önünde yaptığı açıklamayla Sirman’ın gözaltına alınmasını protesto etti. “Haksız uygulamaya son verin Nükhet Hocayı bırakın” yazılı pankart açan platform bileşenleri adına açıklamayı Nalan Turgutlu okudu.

‘AMAÇ GÖZDAĞI VERMEK’

Gözaltıyla gözdağı verilmek istendiğini belirten Turgutlu, “Feminist yol arkadaşımız, dostumuz, barış imzacısı hocamız Prof. Dr. Nükhet Sirman hiçbir ilgisi olmayan bir soruşturma bahanesiyle 23 Mart Cumartesi günü İstanbul’da gözaltına alındı. İfadesi kolaylıkla İstanbul’da alınabilecekken İstanbul’dan Mersin’e getirildi ve dört gündür gözaltında tutuluyor. Arkadaşımızın maruz bırakıldığı bu haksız muamelenin amacının arkadaşımıza, bizlere gözdağı vermek olduğunu biliyoruz” dedi.

‘İTİBARSIZLAŞTIRMA GİRİŞİMLERİNİ KABUL ETMİYORUZ’

Turgutlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dün akşam geç saatlerde jandarmaya verdiği ifadesinde dosyanın içinde hiçbir delil olmadığı iyice anlaşılmasına rağmen bir gece daha gözaltında tutulması büyük bir saçmalık. Biz bu ülkede hukuksuzluğa ve her tür saçmalıklara alıştırılmaya çalışılıyoruz, var olmamız, araştırma yapmamız, insanlarla iletişim kurmamız kolaylıkla suç olabilirmiş gibi bir izlenim yaratılıyor. Bu anlamsız kriminalizasyon halini ve itibarsızlaştırma girişimlerini asla kabul etmiyoruz. Nükhet Sirman yalnız değil, buradayız. Bugün adliyeye getirilecek olan arkadaşımız, daha fazla sürüncemede bırakılmadan derhal serbest bırakılsın, işkenceye dönüşen bu hale son verilsin.”

NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nükhet Sirman, Mersin’de Dissensus Araştırma bünyesinde yaptığı saha araştırma sırasında iletişim kurduğu bir kişi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 23 Mart’ta İstanbul’da gözaltına alındı. Sirman, gözaltı süresi uzatılarak Mersin’e sevk edildi. Dosyaya kısıtlılık kararı konuldu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com