Ogün Samast, Hrant Dink’i öldürdüğü günü anlattı: ‘Devlet arkamızda, rahat ol dedi’

Hrant Dink'in katili Ogün Samast, dava duruşmasında Yasin Hayal'in kendisine "Korkma devlet arkamızda" dediğini aktardı. Samast, cinayeti işlediği gün kendisini takip eden kişilerin de olduğunu belirterek, Hayal'in bu kişileri "devlet görevlisi" olarak tanıttığını söyledi.

  • ü
  • 06 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada ceza alan 11 azmettirici ve kamu görevlisinin, “Anayasayı ihlal” ve “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Hrant Dink cinayeti faili olarak hüküm giydiği dava kapsamındaki tahliyesinin ardından hakkında ek iddianame hazırlanarak bu davaya dahil edilen Ogün Samast, duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile bağlandı. Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolçu, Tuncay Uzundal, dönemin emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer, dönemin Trabzon TEM şube müdürlüğü görevlisi Adem Sağlam da duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

‘ARKAMIZ SAĞLAM, SKINTI YOK DEDİ’

Hrant Dink’in Arkadaşları’ndan Bülent Aydın’ın aktardığına göre; duruşmada Ogün Samast’ın sorgusu yapıldı. Samast “Daha önceki beyanlarıma ekleyecek sözüm yok” dedi. Samast sık sık “cinayetin çok geçmiş kaldığını” savunarak bazı kritik noktaları “hatırlamadığını” söyledi. Cinayete giden süreci anlatan Samast, “Yasin arkamız sağlam, sıkıntı yok dedi. Bu işi yapmazsan bedeli ağır olur dedi bana. Devletten kimseyle tanıştırmadılar beni. Yasin ve Erhan sık sık konuşuyordu. Yasin’in konuşma ve hareketleri her görüşmeden sonra sık sık değişiyordu. Eski ifadelerim doğrudur ama şimdi hatırlamıyorum” dedi.

‘OLAY YERİNDE BENİ TAKİP EDENLER VARDI’

Cinayet günü yaşananları da aktaran Samast, “Olay yerinde beni takip edenler vardı. Fotoğraflarını da gösterdiler bana sonra. Yasin’i aradım. Korkma onlar bizden sen devam et dedi. İsim geçmedi ama devlet arkamızda rahat olun dedi Yasin hep bana. Samsun’da alındığımda korktum. 16 yaşındaydım. Rahat ol sana kimse bir şey yapamaz demişlerdi bana” şeklinde konuştu.

‘RAMAZAN AKYÜREK VE ALİ FUAT YILMAZER’İ TANIMIYORUM’

Ramazan Akyürek’in avukatının sorusu üzerine Samast, “Ramazan bey ve Ali Fuat’ı tanımıyorum. Onlardan talimat almadım. İsimlerini Erhan ve Yasin’den duydum” yanıtını verdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com