O isimler belli oldu: Ayhan Bora Kaplan servetini kimlere aktardı?

Organize suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan'ın haksız bir şekilde elde ettiği servetini aktardığı kişiler MASK raporuna girdi. Kaplan'ın servetini eşi, sevgilisi, diyetisyeni, AKP il yöneticisi ortağı olmak üzere 26 kişiye aktardığı tespit edildi.

  • ü
  • 07 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Organize suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın elde ettiği haksız kazancı akladığı 26 kişiyle ilgili MASAK raporunda ayrıntılı bilgiler yer aldı Kaplan’ın, eşi Nazlı Kaplan’ın yanı sıra sevgilisi Ceren Binnur Kara üzerinde de mal varlığını akladığı anlaşıldı. Kaplan’ın, sevgilisi adına aldığı lüks otomobil ile lüks restorana tedbir konuldu. Kaplan’ın eşi adına olan 3 şirkete de kayyum atandı.

Kaplan’ın liderliğindeki çeteye yönelik önceki gün yeni bir gözaltı dalgası yaşandı. Kaplan’ın eşi Nazlı Kaplan, yeraltı dünyasının bilinen isimlerinden ‘Kürt Ahmet’ namlı Ahmet Turgut’un yeğeni Nihal Akbaba ve Salih Durbaba’nın da aralarında olduğu 30’a yakın kişi göz altına alındı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

MASAK RAPORUNA GİRDİ

Halktv’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, anılan kişilerin göz altına alınmalarının gerisinde ise, Ayhan Bora Kaplan’ın elde ettiği milyarlarca liralık haksız kazancı aklamaları suçlaması yer alıyor. Hazırlanan 423 sayfalık MASAK raporu, Kaplan’ın, mal varlığını aklamak için 26 ismi kullandığı anlaşıldı.

EŞİ ADINA ÜÇ ŞİRKET VAR

Kaplan; Agriola Tarım AŞ, hamburger zinciri şirketi olan Dexas Gıda AŞ ve Eymen Yiyecek İçecek AŞ şirketini 38 yaşındaki eşi Nazlı Kaplan adına kaydetti. SGK kayıtlarına göre, sekreterlik ve garsonluk yaptığı anlaşılan Nazlı Kaplan’ın adına biri villa iki gayrimenkulün de olduğu anlaşıldı.

Ayhan Bora Kaplan’ın, eşi yanı sıra sevgilisi Ceren Binnur Kara (34) adına da mallarını kaydettiği anlaşıldı. Kara’nın, Kaplan’ın sevgilisi olduğu bilgisi MASAK raporunda yer aldı. Rapora yansıyan SGK kayıtlarına göre, Kara, dansçılık, garsonluk gibi işlerde çalışmış görünüyor. Kaplan’ın, Kara adına lüks bir BMW otomobil aldığı, yeme içme sektöründe faaliyet gösteren CBK Yiyecek İçecek isimli şirketi kurduğu anlaşıldı. Soruşturma ile birlikte şirkete kayyum atandı otomobile de el konuldu.

15 GAYRİMENKULÜ AKP’Lİ İSİMDE

MASAK raporuna göre, Ayhan Bora Kaplan’ın mal varlıklarını aktardığı bir diğer isim ise, kendisi gibi tutuklu bulunan AKP Ankara il yöneticisi Barış Kurt oldu. Raporda, Kurt adına görünen çok sayıda şirket, lüks otomobil ile biri villa 15 gayrimenkulün, Kaplan’a ait olabileceği kaydedildi. Bu arada Barış Kurt, Ayhan Bora Kaplan ve adamlarının darp edip dişlerini söktükleri Erkan Doğan’a yönelik eylemlerin azmettirici olmakla suçlanıyor.

ÇETE LİDERİ, DİYET YEMEĞİ YAPIYORMUŞ

Yargılanacağı davada iki cinayet, çok sayıda adam yaralama ve tefecilik gibi bir dizi suçlama ile karşı karşıya olan Kaplan’ın sahip olduğu şirketlerden biri ise dikkat çekti. Kayyum atanan Leptin Diyet Danışmanlık AŞ, ‘Diyetim Geldi’ adı ile diyet yemekleri üretimi yapıyor. Şirketin yüzde 51 hissesi Kaplan’ın, kalan hisse ise Diyetisyen Utku Mustafa Zobu’a aitti. Şirketle ilgili dikkat çeken bir hisse devir işlemi oldu. Kaplan’ın gözaltına alınmasından iki hafta sonra tüm hisse Zobu’ya geçti.

MALLARI 26 KİŞİ ADINA KAYITLI

Rapora göre, Kaplan’ın mal varlığını akladığı isimler arasında Salih Durbaba, Ozan Can Yıldız, eniştesi Hasan Çalış, tutuklu durumdaki Fethi Koyuncu, Koyuncu’nun kız kardeşleri Betül ve Yemen Koyuncu, Tansel Aktan ile Azeri asıllı eşi Samira Ağayeva Aktan, Cemil Kumaşçıoğlu, kuyumcu Kürşat Tan Hakbilir ile iş kadını Nihal Akbaba gibi 26 isim yer aldı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com