Mimarlar Odası Ankara Şubesi seçimini AKP’ye yakın isim kazandı

Kamuoyunda özellikle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine yapılması ve maliyetleri gibi konularla gündeme gelen Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nde gerçekleşen seçimleri AKP-MHP'nin desteklediği listeler kazandı.

  • ü
  • 26 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde seçimi AKP’ye yakın turuncu liste kazandı. EMO Ankara Şubesi seçiminde ise karma liste çıktı, yönetimde çoğunluğu AKP-MHP yanlısı ‘Frekans Mühendisler’ aldı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi 48. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda seçimi AKP’ye yakınlığıyla bilinen ‘turuncu’ liste kazandı.

Evrensel’in haberine göre Çankaya’da bulunan Mimar Kemal Ortaokulu’nda yapılan seçimlerde daire başkanlarının kamuda çalışan mimarlara baskı yaptığı, sponsorların desteğiyle otobüslerle çevre illerden insanların oy kullanması için taşındığı iddia edilmişti.

MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ’NDE YÖNETİM DEĞİŞTİ

Üç listenin yarıştığı oylamada AKP’ye yakınlığıyla bilinen turuncu liste kazandı.

Derya Başyılmaz 1033, mavi listeden mevcut başkan Tezcan Karakuş Candan 807 , kırmızı listeden Banu Taner 433 oy aldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yeni başkanı seçilen Derya Başyılmaz “Meslektaşlarımızın bu seçime ilgisi çok yoğundu. Turuncu liste olarak oyların 1100’e yakınını aldık. Bize destek veren, vermeyen tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Mimarların sorunlarını iyi bilen, bunlara çözüm üretirken bizlere yardımcı olabilecek arkadaşlarımızla bu yola çıktık” açıklaması yaptı.

SARAY MÜCADELESİ İLE TANINDI

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, özellikle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapım sürecinde Atatürk Orman çiftliği (AOÇ) arazisinin kullanılmaması için verdiği mücadele ile öne çıkmıştı. Sarayın maliyetlerini kalem kalem her hafta kamuoyuna açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, sık sık AKP’lilerin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefindeki kurum olmuştu.

EMO’DA DA İKTİDARA YAKIN LİSTE SEÇİLDİ

TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesinin 27. Dönem Genel Kurulunun ardından bugün yapılan seçimlerin sonucu da belli oldu.

Orman Genel Müdürlüğü Merkez Yerleşkesi’nde yapılan seçimlerde delege çoğunluğunu Hacı Ali Yiğit başkanlığında seçime giren mavi liste, ‘Demokrat Mühendisler’ aldı. Karma listenin çıktığı yönetimde 4’e 3 çoğunluğu AKP ve MHP yanlısı Frekans Mühendisler kazandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com