MetroPoll araştırdı: Kadınların en büyük sorunu şiddet ve aile içi baskı

MetroPoll tarafından 8 Mart Kadınlar Günü öncesinde yapılan araştırmada, kadınların en büyük sorunun şiddet, aile içi baskı olduğu ortaya çıktı. Ankette, kadınların yarısından fazlasının mutlu olmadığı ve psikolojik desteğe ihtiyaçlarının olduğu belirlendi.

  • ü
  • 07 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Metropol Araştırma şirketinin kadınların sorunları, mutlu olup olmadıkları ve psikolojik desteği ihyaçlarının olup olmadığı yönündeki soruları içeren ankette ilginç sonuçlar çıktı.

Araştırmada, kadınların en büyük sorunu şiddet, eğitimsizlik, aile içi baskı ve işsizlik olarak sıralandı. Kadınların psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 50 yakın. Kadınların mutlu olduğunu söyleyenleri oranı yüzde 40’da kaldı.

8 Mart Kadınlar Günü için yapılan bir araştırma kadınların en önemli sorunlarının ne olduğu erkek ve kadınlara ayrı ayrı yönelttildi. Kadınların en büyük sorunu olarak kadın katılımcılar yüzde 37.1 ile şiddet dedi, bu oran erkek katılımcılarda yüzde 35.6 oldu. İkinci en büyük sorun olarak kadın katılımcılara göre yüze 12.7 ile eğitimsizlik olurken bu oran erkek katılımcılarda yüzde 25.2 oldu. Kadınların üçüncü en önemli soruna kadın katılımcılara göre yüzde 12.7 ile sokakta bastı ve taciz oldu Erkeklerde üçüncü sırada yüzde 8.7 ile aile ve çevre baskısı yer aldı. İssizlik yüzde 11.3 ile kadın katılımcılarda dördücü sırada yer aldı. Erkek katılımcılarda dördücü sırada sokakta baskı ve taciz yer aldı.

‘Kadınlar mutlu mu?’ sorusuna kadın katılımcıların yüzde 36.3 evet derken 60.4’ü hayır cevabını verdi. Aynı soru erkek katılımcılara yöneltildiğinde ise yüzde 43.8’ü mutlu, yüzde 49.2’si mutsuz cevabını verdi.


Kadın katılımcıların yüzde 48.2’si kadınların psikolojik desteği ihtiyaçları olduğunu söyledi. Erkekler ise bu oran yüzde 46.3 oldu. Erkeklerde psikolojik desteğe ihtiyacı yok diyenlerin oranı yüzde 63.2 olurken kadın katılımcılarda yüzde 28 oldu.

Türkiye’de çok sayıda kadın eş, arkadaş ve akraba şiddetine uğruyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com