Mehmet Şimşek’in bankaları uyarısından AKP’li işadamları rahatsız oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kredilerle ilgili bankalara gönderdiği yazıdan en fazla AKP'li işadamları rahatsız oldu. Düşük faizli kredilerinin geri dönüşünde sorun yaşanması üzerine Bakan Şimşek, bankaları 'kimseye istisna yapmayın' diye uyarmıştı.

  • ü
  • 05 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bankaları kredilerle ilgiyi uyarısından AKP’ye yakın sermayenin ciddi oranda rahatsız olduğu iddia edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in banka yönetimlerine ‘kimseye istisna yapılmaması’ konusunda bir yazı gönderdi. Şimşek’in bu yazısından bankalardan düşük faizli kredi kullanan AKP’li sermayesini rahatsız etti. 

Gazetepencere’den Nuray Babacan, bu durumu yazısında şöyle anlattı: “Bankaların hem normal hem ticari kredilerin faizleriyle ilgili şikayetlerini bilmeyen yok. AKP’de, Mehmet Şimşek’in bankalarla yaptığı bir toplantıda, “Tüm bankaların sisteme ve kurallara aynı şekilde uyması ve banka yönetimlerinin özel inisiyatifler kullanmaması” konusunda uyarısının sonuçları konuşuluyor.

Geçmiş dönemde özellikle kamu bankalarından avantajlı kredi kullanan AKP sermayesinin, bir süreden beri bu tür ayrıcalıkları kullanamadığı anlatılıyor. Bunun şikayet konusu olduğunu öğrendik. Anlaşılan, AKP’ye yakın sermayeye verilen ve geri dönmeyen batık kredileri önleme çabaları, bazılarının pek işine gelmemiş…”

AKP içinde seçim kampanyası ve çıkarılan adaylarla ilgili tartışmanın olduğunu vurgulayan Babacan, yaşananlar üç maddede şöyle sıraladı:

!1- İdeal adayları bulup çıkartamadık. Adayların yanlış belirlenmesinden çok, aday adaylarının yeterince iyi olmaması sorunu yaşadık. Güçlü ve dinamik isimler bulamadık. Her aday, diğerlerinden iyi olduğu için gösterildi.

2- Kampanyalarda vadettiklerimiz halka çok bildik ve tanıdık geliyor. Bunca seçimin ardından söylenecek yeni bir söz kalmadı. Zaten genel seçimlerden yeni çıktığımız için seçmene her şey bildik geliyor. İnandırıcılık sorunu yaşanıyor.

3- Muhalefete yönelik son seçimlerde kullanılan ‘teröristlerle iş birliği yapıyorlar’ algısı artık iş yapmıyor. Güvenlik ve savunma alanında atılan adımlar eskisi gibi coşku yaratmıyor, ekonomik krizin gölgesinde kalıyor. Türk astronot ve ilk savaş uçağı Kaan’ın yarattığı rüzgar ise bir yere kadar.”

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com