Meclis’te ‘şerefiz’ kavgası: AKP’li Ensarioğlu, DEM Partili Beştaş’ın üzerine yürüdü

DEM Partili Beştaş'ın, AK Partili Ensarioğlu'nun kayyım döneminde rüşvet aldığını söylemesi üzerine Meclis'te tansiyon yükseldi. Ensarioğlu, "İspat etmezsen şerefsizsin" deyip kürsüye yürüdü.

  • ü
  • 25 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

TBMM Genel Kurulu’nda DEM Parti’nin verdiği ‘Çınar–Mazıdağı yangın felaketi sonucunda meydana gelen can ve mal kayıplarının sebep-sonuç ilişkisinin araştırılması’ önerisi sırasında tartışma yaşandı. Grup önerisinin görüşmelerinde AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in bir akrabasının belediyelerden usulsüz ihale aldığını iddia etti. Ensarioğlu’nun bu sözleri üzerine tartışma çıktı.

‘BELEDİYELERİN KAYNAKLARINI YANDAŞ ADAMLARINIZA YEDİRDİNİZ’

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit kürsüye gelerek, Ensarioğlu’na yanıt verdi. Kılıç Koçyiğit, şunları söyledi:

“Burada gelip gerçeği çarpıtmak kolay Sayın Ensarioğlu. Sekiz yıl boyunca kayyum atadınız. Sekiz yıl boyunca belediyenin bütün kaynaklarını yandaş müteahhitlerinize, yandaş adamlarınıza yedirdiniz, içirdiniz. Belediyenin envanterinde olan bütün araçları yine götürdünüz başka kurumlara peşkeş çektiniz. Yetmedi, var olan araçları onarmak yerine boş bıraktınız. Yetmiyor her gün kayyumla tehdit ediyorsunuz. 8- 10 tane gece görüşlü helikopter almışsın. Dönüp diyorsun ki benim Mardin’de, Diyarbakır’da yangına müdahale edecek gece görüşlü helikopterim yok. Niye; Muğla’da var, Antalya’da var, İstanbul’da var, Tekirdağ’da var Diyarbakır’da niye yok? Sen Orman Müdürlüğü değil misin? Bu Orman Müdürlüğü’nün Diyarbakır halkına, Mardin halkına karşı sorumluluğu yok mu? Senin valin kimdir, benim milletvekili arkadaşım arıyor da telefonuna çıkmıyor. Kriz koordinasyonu kuruyorsun. Beni milletvekilimi, belediye başkanımı niye davet etmiyorsun? Niye ayrımcılık yapıyorsunuz? Sosyal medyada akşama kadar Kürt halkına, ‘ölün, yanın’ diyenler var. Cumhuriyet savcıları sizin emrinizde bir tane soruşturma açtınız mı?”

‘PEKİ SENİN HANGİ AKRABAN ORADA İŞ YAPIYOR ONU SÖYLE’

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu ise söz alarak, Koçyiğit’ten iddialarını ispatlama çağrısında bulundu. Ensarioğlu, Koçyiğit’in aile yakınlarının belediyeden ihale aldığını iddia etti.

‘DEMEK Kİ YARAN VAR GOCUNUYORSUN’

Yeniden söz alan Gülüstan Kılıç Koçyiğit ise “İşte çarpıtma tam bu. Biz ne dedik, ‘kayyumlarınız yolsuzluk yaptı’ dedik. Siz Mardin kayyumunuzu görevden aldınız. Yolsuzlukları o kadar büyüdü ki siz kendi kayyumunuzu kendiniz görevden aldınız ve kayyuma kayyum atadınız. Biz kayyum yolsuzluklarını konuşuyoruz Ensarioğlu üzerine alınıyor. Demek ki yaran var gocunuyorsun. Köyceğiz’de, Akbelen’de, Kazdağları’nda orman yangınlarında biz oradaydık. Biz halkın olduğu her yerdeyiz ama siz bunu kendinize sorun. 15 yurttaş öldü, öldü. 15 insanımız yandı, kavruldu, kül oldu. Bu sizi niye hiç etkilemiyor ya” ifadelerini kullandı.

‘ŞEREFSİZ TARTIŞMASI’

Daha sonra kürsüye gelen DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, Ensarioğlu’nun kendisinin adını vermeden basın üzerinde yapılan bir tartışmayı ifade ettiğini belirterek, “Evet ben Diyarbakır’da kayyum olarak atanan valinin yolsuzluk, hırsızlık yaptığını ve Galip Bey’in de milletvekili olarak bunlara dair ilgisini söylemiştim. Ama kendisinin cevabı olayı aydınlatmak yerine, ağzıma almayacağım, bir Kürde, bir erkeğe, bir insana yakışmayacak bir kavram kullandığı için ‘senin düzeyine düşmeyeceğim’ dedim. Bunu burada kapatıyorum. Bütün Diyarbakır’a soralım; Galip Ensarioğlu’nun kayyum döneminde işe almak için ne kadar para aldığını, kaç kişiyi işe aldığını soralım Diyarbakır halkına” dedi.

Bu sırada Galip Ensarioğlu, Beştaş’a “İspat etmezsen şerefsizsin” diye bağırdı ve kürsüye yürüdü. Beştaş da “Yine ‘şerefsiz’ diyorsun. Şerefsiz sensin. Terbiyesiz. Şerefizliğe bak ya” diyerek tepki gösterdi.

DEM Parti ve AKP sıralarından karşılıklıklı bağrışmaların artması üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Celal Adan oturuma ara verdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com