MEB, cumhuriyetin 100 yılında ‘AKP öncesi eser’ görmedi

Milli Eğitim Bakanlığı, cumhuriyetin 100. yılında “hafıza tazeliyoruz” gerekçesiyle skandal bir strateji raporuna imza attı. "Türkiye Yüzyılı’nın Yüz Akı 100 Eser" başlıklı raporunda, AKP öncesi dönemden tek bir esere bile yer vermedi.

  • ü
  • 23 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı, “Türkiye Yüzyılı’nın Yüz Akı 100 Eser” adıyla skandal bir rapor yayınladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Strateji Geliştirme Başkanı Ercan Türk ve 19 uzman imzalı 110 sayfalık raporda, cumhuriyetin 100. yılının anlatılacağı belirtilse de AKP öncesi 78 yılda yapılan eserler yok sayıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tarafından hazırlanan “Türkiye Yüzyılı’nın Yüz Akı 100 Eser” raporda, AKP öncesi tek bir esere dahi yer verilmedi. AKP eserlerini anlattığı raporun önsözünü yazan Bakan Yusuf Tekin, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, ülkemizin bu zamana kadar ki, birikimlerini ve kazanımlarını milletimizin hafızasında tazelemek ve inancın başarıya dönüşme öyküsünün hatırasını yaşatmak amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre, MEB raporu 15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle başlıyor.

Türkiye’nin 100 yıllık tarihindeki eserler anlatılırken, 1973’te açılan ülkenin ilk asma köprüsü Boğaziçi ve 1988’de açılan FSM Köprüsü de yok sayıldı. Raporda; AKP döneminde yapılan Çanakkale, Osmangazi, Yavuz Sultan Selim hatta Adıyaman-Diyarbakır arasındaki Nissibi Köprüsü fotoğraflı tanıtıldı.

AYASOFYA, AVRASYA TÜNELİ…

Atmaca Gemisi’yle, Türkiye’nin dünyada kendi gemisavar füzesini ürettiği anlatılıp Göktuğ Hava Füze Sistemleri, Gökdemir Fırlatma Sistemi, Hava Savunma Erken Uyarı Radarı tanıtıldı. Bayraktar Akıncı Projesi, Atatürk Olimpiyat Stadı, Avrasya Tüneli sıralandı.

MİLLET BAHÇELERİ, TOGG

Ertuğrul Gazi, Fatih, Yavuz, Abdülhamit Sondaj, TGC Derya, Marlin Sida, Anadolu ve İstanbul Gemileri Merkezi Hekim Randevu Sistemi, Millet Bahçesi, Milli Denizaltı, Milli Füze (Tayfun), Milli Muharip Uçağı (Kaan), Gençlik Merkezleri, Geri Kazanım Suyu, Hızlı Tren, Hür Jet. Şehir hastaneleri…

TOGG, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tarih, 26 Eylül 2011’i gösterirken Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın, ‘Bu pazara artık yerli bir otomobil yakışır. Bu sektörde artık kendimize bir model oluşturmanın vakti gelmiştir’ sözü yerli otomobil hamlesi için işaret fişeği oldu’ sözleriyle tanıtıldı.

ÇAMLICA KULESİ

Çamlıca Kulesi’ni, Cumhurbaşkanımız Erdoğan 2021’de açtı. Çamlıca Tepesi’nde görüntü kirliliği oluşturan antenlerin tek yapıda toplanmasıyla görüntü kirliliği ve elektromanyetik kirlilik tamamen ortadan kaldırıldı.

Kanser Erken Teşhis Mobil Uygulaması, Konya Ovası Projesi, Kuzey Marmara Otoyolu, Kutup Araştırmaları Enstitüsü, Mavi Akım Boru Hattı, Marmaray ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin kurulduğu, Salda Gölü Koruma Projesi’ni yapıp, gölün hassasiyetle korunduğu yazıldı.

‘UAÇAN ARABA 15 YIL SONRA TRAFİĞE ÇIKACAK’

Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri’ nin 10-15 yıl içinde trafiğe çıkacağı yazılıp Millet Kütüphanesi, Rami Kütüphanesi, İstanbul Havalimanı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi, Milli Botanik Bahçesi, Yusufeli Barajı, UYAP’ı kurdukları sıralandı. Bolu Tüneli, Demirkapı Tünelleri, Bilişim Vadisi’ni açtıkları övüldü.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com