Kur’an kursu öğrencileri Fırtına Deresi’nde akıntıya kapıldı: 2 çocuk hayatını kaybetti

Fırtına deresinde akıntıya kapılan 4 Kur'an kursu öğrencisinden ikisi hayatını kaybetti. Ardeşen kaymakamlığı olayla ilgili bir yurt yetkilisinin gözaltına alındığını duyurdu.

  • ü
  • 12 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Rize’nin Ardeşen ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Tulunoğlu Dursun Efendi Bölge Yatılı Kur’an Kursu öğrencisi olan 6 çocuk, Fırtına Vadisi’ndeki yapay gölde akıntıya kapıldı. Yüzme bilmedikleri ortaya çıkan öğrencilerden 2’si boğuldu. 2 öğrencinin de yoğun bakımda tedavi gördüğünü bildiren Ardeşen Kaymakamlığı, olayla ilgili bir kişinin gözaltında olduğunu açıkladı.

Rize’nin Ardeşen ilçesinde, Fırtına Vadisi’nde, derenin kenarında kano yapmak için oluşturulan yapay gölde, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Tulunoğlu Dursun Efendi Bölge Yatılı Kuran Kursu öğrencisi 6 çocuk, öğretmenleriyle girdikleri yapay gölde akıntıya kapıldı. Yüzme bilmedikleri öğrenilen altı Kuran kursu öğrencisinden ikisi boğuldu. Hayatını kaybeden öğrencilerin 16 ve 17 yaşında oldukları öğrenildi.

İki öğrenci kendi çabalarıyla akıntıdan kurtulurken, diğer iki çocuk ise ihbar üzerine olay yerine AFAD, deniz polisi, jandarma, sahil güvenlik, AKUT ve 112 Acil Sağlık ekiplerinin gelmesiyle sudan çıkartılarak Kaçkar Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Çocukların tedavileri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde devam ediyor. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

Ardeşen Kaymakamlığı, iki Kuran kursu öğrencisinin boğularak hayatını kaybetmesinin ardından açıklama yaptı. Kaymakamlık’ın açıklaması şöyle:

“Kur’an Kursu Hocası gençleri kurtarmak için suya girmiş olup kendisi de boğulma tehlikesi geçirmiştir”
“Rize ili Ardeşen ilçemiz Fırtına Deresi’nde serinlemek amacıyla suya giren 6 Kur’an Kursu ögrencisinin akıntıya kapılmaları üzerine 1 Kur’an Kursu Hocası gençleri kurtarmak için suya girmiş olup kendisi de boğulma tehlikesi geçirmiştir. Ekipler tarafından yapılan çalışmalar neticesinde sağ olarak kurtarılan 5 kişiden 2’si yoğun bakıma kaldırılmış, 2 kişinin ise cansız bedenine ulaşılmıştır. Arama kurtarma çalışmaları kısa sürede tamamlanmıştır. Arama çalışmalarına 27’si AFAD personeli olmak üzere Deniz Polisi, JAK, Sahil Güvenlik, 112 Acil Saglik ve AKUT Ekibi, Sahil Güvenlik Devriyesi ve bölgeyi iyi bilen Rafting ve Kanocu rehberlerin katılımıyla toplamda 63 personel katılmıştır. Olayla ilgili Pazar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli, Ardeşen Kaymakamlığı tarafından idari tahkikat başlatılmış olup olayla ilgili bir kişi gözaltına alınmıştır.”

Gözaltına alınan kişinin Kuran kursu hocası olduğu öğrenildi.

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com