Kira bedeli ve tazminat gündemde: Serbest kalan baronların polisteki araçları ne olacak?

Bakan Ali Yerlikaya'nın editli videolarla duyurduğu operasyonlarda yakalanan baronların serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Baronlar özgür kalırken, büyük tanıtım kampanyaları ile el konulan ve polis aracına çevrilen lüks otomobilleri sergilenmeye devam ediyor. Araçlar için kira ya da tazminat ödenmesi gündemde.

  • ü
  • 10 Temmuz 2024
  • ü
  • Gündem

Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturmasından sonra Türkiye’yi merkez haline getiren uluslararası uyuşturucu baronlarına seri operasyonlar başlatılmıştı. Editli videolarla duyurulan ve büyük ses getiren operasyonlarda yakalanan baronların bir gecede serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Baronlar özgür kalırken, büyük tanıtım kampanyaları ile el konulan ve polis aracına çevrilen lüks otomobilleri ise sergilenmeye devam ediyor. Sahipleri serbest kalan araçlar için ‘kira bedeli’ de ödenebilir, hasarlı olanlar için tazminat ödenmesi de gündemde.

LÜKS OTOMOBİLLER POLİS OTOSU YAPILDI

Yerlikaya döneminde suç örgütlerine yapılan operasyonlarda 100 milyar TL’den fazla değerde mal varlığına el konuldu. Aynı dönemde sosyal medya fenomenleri kara para aklama iddiasıyla tutuklanmış ve mal varlıklarına tedbir kararları alınmıştı. Çetelerin el konulan lüks otomobilleri, suç ile mücadelenin sembolüne dönüştürülmüştü.

SIRA SIRA DİZİLDİ, EDİTLİ VİDEOLARLA REKLAMI YAPILDI

Türkiye’nin suç örgütlerinden temizlendiği vurgusunu yapmak için Ferrari, Bentley, Porsche, Mercedes, Land Rover otomobiller, giydirme yapılarak trafik polisi aracına çevrildi. Bu araçlar İstanbul’da meydanlarda sergilendi ve sergilenmeye devam ediyor. Sergilenen otomobillerin büyük çoğunluğu Avustralyalı Komançero ve Hollandalı Jos Leijdekkers’in çetesine aitti ve kara para aklamakta kullanılmışlardı. Sadece Hollandalı çete soruşturması kapsamında 33 ultra lüks otomobile el konulmuştu. Bu otomobillerin 5 tanesi Ferrari, 14 tanesi Rolls Royce, iki tanesi Fiat, 3’ü Audi, 5 tanesi Mercedes Benz, biri BMW, biri Chevrolet, 2’si BRP ve Bombardier marka lüks ATV’ydi.

GECE YARISI TAHLİYE KARARI

Birgün’den Timur Soykan’ın bildirdiğine göre; tüm iddialara ve operasyonlara karşın geçen hafta cuma günü şoke eden bir gelişme yaşandı. İstanbul Çağlayan’daki 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hollandalı baron ve onunla bağlantılı olduğu iddia edilen çete üyelerinin yargılanmasına devam edildi. Abdullah Alp Üstün’ün yanı sıra Hollandalı, Alman, İspanyol, İsveçli uyuşturucu kaçakçılarının avukatları savunma yaptı. Mahkeme, 6 Temmuz Cumartesi gece 02.30’a kadar süren duruşmada Üstün, Isaac Bignan, Eric Schroder, hâlâ firari olan Jos Leijdekkers’in kardeşi Wilhelmus Adrianus Leijdekkers’in de aralarında olduğu tüm sanıkların tahliyesine karar verdi. Sanıklara sadece yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Böylece Türkiye’nin en büyük baronlar operasyonundan bir yıl sonra tutuklu sanık kalmadı. Isaac Bignan, Eric Schroder gibi Kırmızı Bülten ile aranan sanıkların ülkelerine iade edilip edilmeyeceği henüz belli değil.

SAHİPLERİ SERBEST, OTOMOBİLLER NE OLACAK?

Başka bir uyuşturucu davasından tahliye edildikten sonra uyuşturucu kaçakçılığına devam ettiği öne sürülen Üstün ise cumartesi günü Çorlu Yüksek Güvenlik Cezaevi’nden serbest bırakıldı. Sanık avukatları, kara para davasında öncül suçun tespit edilemediğini ve tahliyelerin doğru olduğunu savunuyor. Ancak Messi fotoğraflı uyuşturucu paketleri, Sky ECC’deki yazışmalar ve MASAK raporundaki kara para hareketleri gibi çok sayıda delil iddianamede yer alıyor. Sonuçta çetenin el konulan lüks araçları, polis otomobili olarak sergilenmeye devam ederken bunların sahipleri artık özgür. Bu otomobillerin üzerindeki polis yazılarının silinip baronlara geri verilip verilmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com