Katkı payı iki kat arttı, eczanelerde ‘veresiye’ ilaç dönemi başladı

Katılım paylarını ödeyemeyen vatandaşlar, eczanelere 'veresiye' ilaç yazdırmaya başladı. Uzmanlar, ödemelerin karşılanabilmesi için halkın eczaneye veresiye yazdırdığını ya da borçlandığını belirtiyor.

  • ü
  • 11 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Reçete başına harcama ve reçete fatura tutarının 2023’ün ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 100 artması, ödenen katılım paylarını 2 kat artırdı. Ayakta tedavide reçete edilen ilaçlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerden ilaç bedelinin yüzde 10’u, çalışanlardan ise yüzde 20’si oranında katılım payı alınıyor.

Katılım paylarını ödeyemeyen vatandaşlar, eczanelere ‘veresiye’ ilaç yazdırmaya başladı. Uzmanlar ise “Bir an önce en temel sağlık hakkına erişim için emeklilerin ve açlık sınırı altında maaş alanların tüm ilaç katkı katılım payları kaldırılmalı” dedi.

KATKI PAYI İKİ KAT ARTTI

Cumhuriyet’den Merve Kılıç’ın bildirdiğine göre; SGK verileri 2022’nin ilk dokuz ayında reçete başına harcama 210 TL iken bu tutar 2023’ün ilk dokuz ayında yüzde 93 artışla 406 TL oldu. Toplam reçete fatura tutarı 2022’nin ilk dokuz ayında 69 milyar 931 milyon lira iken 2023’te 142 milyar 239 milyon liraya yükselerek yüzde 103 arttı.

‘İLAÇ ALMAK İÇİN BORÇLANIYOR’

Bu veriler, halkın ilaç alırken ödedikleri katkı payının da yüzde 100 arttığını gösteriyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, “Bu durum yurttaşların gelirlerinde yeni bir delik açtı. İnsanlar bu ödemeleri karşılamak için ya eczaneye veresiye yazdırıyor ya da başka bir yerden borçlanıyor” dedi.

‘İLAÇ KATILIM PAYLARI KALDIRILSIN’

Sıradan bir enfeksiyonda dahi en basit ilaçlara ödenen katkı payı bedelinin 100 lirayı aştığını belirten Yalçınkaya, “10 bin TL maaş alan bir emekli, ısınma ve beslenme sorunları varken ilaca bağımlı halde oluyor. Yaşam koşullarının zorlaşması nedeniyle zaten akşam yemeğinden sonra bir avuç ilaç yutuyorlar. İlaca yapılan ödemeler tasarruf kapsamında kısılabilecek bir ödeme değil. Bir an önce en temel sağlık hakkına erişim için emeklilerin ve açlık sınırı altında maaş alanların tüm ilaç katkı katılım payları kaldırılmalı” diye konuştu.

‘CEPTEN DAHA ÇOK PARA ÇIKIYOR’

Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri üyesi eczacı Cem Kılınç ise “İlaçlara gelen zamlar, insanların ödediği katkı paylarına yansıyor. Bir yandan da SGK; reçete ücreti, katılım payı, muayene ücreti gibi birkaç kalemde yurttaştan para alıyor. Sağlıkta dönüşüm diye övünülse de yurttaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmada cebinden daha çok para çıkıyor” dedi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com