Kaplan soruşturması Adalet Bakanlığı’na uzandı: Üst düzey isim görevden alınabilir

Adalet Bakanlığı’nda görevli üst düzey bir ismin, Ayhan Bora Kaplan’la HTS çakışmasının ortaya çıktığı ve yakın zamanda görevden alınabileceği iddia edildi.

  • ü
  • 13 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Ayhan Bora Kaplan'ın gözaltına alınırken kadraja giren 3 polis müdürü gözaltına alınmıştı

Ankara Organize Suçlardan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan ve komiser Ufuk Gültekin gibi üst düzey emniyet personellerinin tutuklandığı Ayhan Bora Kaplan soruşturması, bu kez Adalet Bakanlığı’na uzandı.

PolitikYol’un haberine göre, daha önce Ankara’da hakimlik yapan ve Adalet Bakanlığı’nda üst düzey görevli E.Ş.’nin Kaplan ve firari avukatı Cengiz Haliç’le HTS çakışması olduğu tespit edildi.

GÖREVDEN ALINABİLİR

Soruşturmada ortaya çıkan bu durum, Emniyet tarafından Adalet Bakanlığı’yla da paylaşıldı. Halihazırda bakanlıkta daire başkanı olan ismin yakın zamanda görevden alınacağı iddia edildi.

ŞENTOP KEFİL OLUNCA DOSYASI KAPANMIŞTI

Görevden alınacağı iddia edilen E.Ş., Ankara’da çeşitli davalardaki kararlarının yanı sıra 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ‘FETÖ’ iddiasıyla da gündeme gelmişti.

İddialara göre ‘FETÖ soruşturmasında şüpheli’ E.Ş. hakkındaki soruşturma, eski TBMM başkanı Mustafa Şentop’un ‘kefil’ olmasından soran takipsizlikle sonuçlandı. Soruşturmada hakkında yakalama kararı çıkartılan E.Ş. 11 Ağustos 2016’da savcılığa giderek teslim oldu.

E.Ş. lehinde tanıklık da yapan isimler arasında bulunan Şentop, “2012 yıllarının sonu itibariyle FETÖ’yle mücadele konusunda yararlı bilgiler verdi, masum olduğuna inanıyorum” dedi. Bu beyanlardan bir süre sonra da E.Ş. hakkındaki soruşturma takipsizlikle kapatıldı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com