JPMorgan, Türkiye’de yeni bir faiz artırımı bekliyor

JPMorgan'ın araştırma notunda, "Manşet TÜFE enflasyonu Şubat ayında aylık yüzde 4,5 ile bizim beklentimiz olan yüzde 4,2'nin ve piyasa konsensüsü olan yüzde 3,8'in çok üzerinde gerçekleşti," denildi..

  • ü
  • 05 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

JPMorgan Chase & Co. (Credit Image: © Rafael Henrique/SOPA Images via ZUMA Press Wire)

Türkiye’de enflasyon verilerinin beklenenden daha yüksek gelmesi sonrası ABD yatırım bankası JPMorgan, Türk ekonomisine ilişkin faiz beklentisini revize etti.

Buna göre JPMorgan, Nisan ayındaki Merkez Bankası toplantısında 500 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyor. 500 baz puan artırılması halinde faiz oranı yüzde 50’e çıkacak.

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre, ABD’li yatırım bankası, Türkiye’nin en son yüzde 45’e yükselttiği faiz artırımının artık sonuna gelindiği kanaatindeydi.

JPMorgan’ın araştırma notunda, “Manşet TÜFE enflasyonu Şubat ayında aylık yüzde 4,5 ile bizim beklentimiz olan yüzde 4,2’nin ve piyasa konsensüsü olan yüzde 3,8’in çok üzerinde gerçekleşti,” denildi..

Banka, Türkiye Merkez Bankası’nın Kasım ve Aralık aylarında politika faizini indirebileceğini, bu yüzden yılsonu politika faizi tahminini yüzde 45’te tuttuğunu açıkladı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com