İzmir’de gözaltına alınan 6 gazeteciye ‘haberleri’ soruldu

İzmir'de salı günü gözaltına alınan 6 gazetecinin sorgusunda, gazetecilik faaliyetlerinin suç unsuru gibi sorulduğu belirtildi.

  • ü
  • 16 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

İzmir’de salı günü gözaltına alınan 6 gazetecinin sorgusunda, gazetecilik faaliyetlerinin suç unsuru gibi sorulduğunu öğrenildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, 13 Şubat günü Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz ve Tolga Güney, JINNEWS muhabiri Melike Aydın ve DEM Parti basın çalışanı Fatma Funda Akbulut İzmir’deki evlerinde gözaltına alınmıştı.

“Terör Örgütü üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan gazetecilerin, İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü’nde ifadeleri alındı.

İfadelerinde gazetecilere İHD’li avukatlardan Nehir Bilece, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatlarından Muhammed Ünsal ve ÖHD İzmir şubesi avukatları eşlik etti. İfade işlemleri devam eden gazetecilerin bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

GAZETECİLERE HABERLERİ SORULDU

Gazete Duvar’ın aktardığına göre; ifadelere eşlik eden avukatlar, gazetecilerin “gazetecilik faaliyetleri” nedeniyle gözaltına alındıklarını belirtti. Basın açıklaması haberleri, ÇED raporları, işçi direnişleri, çevre ve ekoloji haberleri gibi haberler “örgüt faaliyetleri” kapsamında sayıldı. Gazetecilere sorulan soruların içeriğinde geriye dönük bir yıllık telefon kayıtları, gazeteci, çevre hakları savunucuları, KHK’li akademisyenler, parti temsilcileri ve avukatlar ile yapılan telefon görüşmeleri yer aldı.

‘TERÖR’ BAHANE, GAZETECİLİK SORGULANIYOR

MLSA avukatlarından Muhammet Aslan, soruşturmandaki gizlilik kararıyla savunma hakkının kısıtlandığını belirtti. Gazetecilere faaliyetlerinin suç kapsamında ele alınamayacağını dile getiren Aslan, şunları söyledi:

“Gizlilik kararıyla ancak soruların sorulması ile iddialar hakkında bilgi sahibi olduğumuz dosyada gördük ki sorgulanan tamamen gazetecilik faaliyetleri. Dahası gazeteciyi koruyan mekanizmalar adeta artık sıradan bir biçimde yok sayıldı. Haber kaynağının gizliliği ilkesi, gazetecinin evinde arama yapılmasına, dijital materyallerine el konulmasına, telefonlarının dinlenilmesine cevaz vermez. Hiçbir somut, ciddi bir gerekçeye dayanmadan kamu yararı güdülmeksizin terör denilerek gazetecilerin hakları törpüleniyor.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com