İşte yeni Covid-19 varyantının semptomları

ABD'de etkili olan Covid-19'un yeni varyantı KP.3'ün semptomları açıklandı: Ateş, öksürük, kas ağrısı, baş ağrısı, tat veya koku kaybı, boğaz ağrısı, burun akıntısı...

  • ü
  • 19 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

İLLÜSTRASYON - Yeni tip koronavirüs COVID-19. (Shotshop/Imago - Depo Photos)

ABD’de etkili olan Covid-19’un yeni varyantı KP.3’ün semptomları açıklandı. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Sözcüsü Rosa Norman’ın açıklamasına göre, KP.3 virüsleri Amerikan SARS-CoV-2 vakalarının yüzde 16 ila 37’sini oluşturuyor. Ancak Norman, bu artışın toplam enfeksiyon sayısının düşük olacağını belirtti.

CDC’nin listelediği KP.3 varyantının semptomları, önceki varyant JN.1’le aynı: Ateş/titreme, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk, kas ağrısı, baş ağrısı, tat veya koku kaybı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, mide bulantısı/kusma ve ishal.

Uzmanlar, yeni varyantların semptomlarının kişiden kişiye değişebileceğini de belirtiyor.

YENİ AŞILAR ETKİLİ OLACAK MI?

Epidemiyolog Adrian Esterman, sonbaharda piyasaya sürülecek güncellenmiş aşıların KP.3 varyantına da etkili olacağını umduğunu söyledi.

Esterman, JN.1 veya FLiRT alt varyantlarından birine dayanan ve daha iyi koruma sağlayan yeni bir aşının eylül ayında piyasaya sürülmesini beklediğini ifade etti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com