İstanbul ve İzmir’de onlarca DEM Partili gözaltına alındı

DEM Parti'nin İstanbul ve İzmir'deki il ve ilçe yöneticilerine düzenlenen operasyonda onlarca kişi gözaltına alındı. DEM Parti, "Siyasi kırım operasyonlarıyla diz çöktürmek isteyen iktidar karşısında mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz" dedi.

  • ü
  • 15 Mayıs 2024
  • ü
  • Gündem

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) İzmir ve İstanbul’daki yöneticilerine sabah saatlerinde operasyon düzenlendi ve onlarca kişi gözaltına alındı.

Ev baskınlarının, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki mazbata verilmemesine karşı başlatılan protestolara katılanlara yönelik olduğu belirtildi.

İstanbul’da yapılan ev baskınlarında DEM Parti Parti Meclis (PM) üyesi Ünal Yusufoğlu, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yöneticileri ile çok sayıda partilinin de aralarında olduğu en az 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Fatih’te bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, dosyada 24 saatlik avukat görüş kısıtlılığı kararı alındı.

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle:

“Adil Gümüş, Fikri Baş, Zübeyir Taş,Vildan Doğan, Ünal Yusufoğlu, Alamettin Demir, Necla Aktay, Suat Yıldız, Ertan Hamitoğlu, Zübeyde Gülsüm, Suzan Gezici, Ahmet Altınışık, Bingüzel Ulu, Filiz Aydın, Yaşar Gökdemir.”

DEM Parti İstanbul’un resmi sosyal medya hesabından yapılan bilgilendirmeye göre, partinin Parti Meclisi (PM), il, ilçe yöneticileri ve üyeleri dahil toplam 21 kişi gözaltına alındı. 25 adrese düzenlenen operasyonlar için toplam 25 kişi hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

‘AKP-MHP İKTİDARINA KAYBETTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ!’

DEM Parti, gözaltı işlemlerine tepki gösterdi ve “Siyasi kırım operasyonlarıyla diz çöktürmek isteyen iktidar karşısında mücadeleyi büyütmeye, AKP-MHP iktidarına kaybettirmeye devam edeceğiz!” ifadelerine yer verdi.

İZMİR’DE DE DEM PARTİ’YE OPERASYON

MA’nın aktardığına göre, İzmir’de de aynı gerekçe ile 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve bu sabah saatlerinde haklarında yakalama kararı bulunanların adreslerine baskın yapıldı. Ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınalar arasında Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Mücadele İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik, Halkevleri üyelerinin bulunduğu öğrenildi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan bazı isimler şunlar:

“Erkan Gökber, Tuğçe Kızıldemir, Mehmet Kasar, Emine Akbaba, Berfin Büyükertaş, Arda Duvarcı, Azat Kunur, Elif Yerlikaya, Muhammet Arda Bulgan, Nilüfer Yıldız, Samet Sağnıç, Serdar Aktürk, Sezgin Zevkibol, Sude Timagur.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com