İftarı dışarda açmayı düşünmeyin: Fiyatlar yüzde 100 arttı

Geçen yıl Ramazan menülerinin 500 ile 2000 TL arasında olduğunu belirten Lokantacılar Odası Sayit Karabağlı, müşteri sayısının önceki yıllara göre yüzde 20 azalacağını kaydetti. Karabağlı, piyasada yaşanan sıkıntıdan dolayı fiyatların çok yüksek olmayacağını iddia etti.

  • ü
  • 20 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Ramazan iftarlarının fiyatının yüzde 100 artacağı belirtildi.

Razaman ayında iftarları dışarda bir lokantada açmak hayal oldu. Resmi enflasyonun oranın yüzde 70 olduğu Türkiye’de gıda sektöründe ise bu oran yüzde 100’ün üzerine çıktı.

Geçen yılki menü fiyatlarıyla bu yılki fiyatlar arasında yüzde 100’e yakın fark olduğunu anlatan Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkanı ve İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sayit Karabağlı, “İftar menüleriyle ilgili henüz bir çalışmaya girmedik. Fix menü yapan yerler uçuyorlar. Ama piyasa çok daha sıkıntılı. O nedenle çok fazla yüklenilemez diye düşünüyorum” dedi.

Akşam gazetesinden Arzu Kurum’un haberine göre, geçen yıl menü fiyatlarının 500-2000 TL aralığında olduğunu hatırlatan Karabağlı, “Daha sonra bu menüler yürümeyince alakart menüye dönmeye başladılar. Çünkü tüketici bu menüleri daha uygun buluyor” diye konuştu. Birçok işletmenin artan maliyet ve personel sıkıntısı nedeniyle ürün çeşitliliğini de kaldırdığını aktaran Sayit Karabağlı, “Daha az personelle işlerini yürütmeye başladılar. Bu yıl da çeşitlerin azaltılarak iki çeşitli fix menü yapılacağını düşünüyorum. Böylece maliyet daha az oluyor. Belirsizlik var, çok da zam yapılacağı kanaatinde değilim” dedi.

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer de “Yıllık açıklanan enflasyonda özellikle Ramazan sofralarında aranan yiyecek-hammaddelerde zam yaşanıyor. Bu nedenle bu yıl iftar menü fiyatlarında geçen senenin aynı dönemine göre TL cinsinden en az yüzde 70-75 oranında artış beklemek makul olacak” dedi.

Sektörün 2023’ü misafir sayısı olarak da 2022’ye göre yüzde 15-20 altında kapattığını anlatan Demirer, “Aynı düşüş eğiliminin 2024’te de devam edeceğini öngörüyoruz. Ramazan ayı içinde de 2023’e göre yüzde 15, 2022 kişi sayılarına göre yüzde 30-35 daha aşağıda rakamlar öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

GARSONLAR İNŞAATA GİTTİ

Her yıl Ramazan’da ekstra personel çalıştırdıklarını söyleyen Sayit Karabağlı, “Şu anda normal şartlarda komi, garson, usta bulamıyoruz. Ramazan’da nasıl olacak diye kara kara düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Sorunun personel maaşlarından kaynaklanmadığını vurgulayan Karabağlı, “Ücretlerimizde bir sıkıntı yok, astronomik. Maaşlar asgari ücretin üzerinde. Usta 40-45 bin liraya çalışıyor. Pandemiden sonra başlayan sıkıntı hala devam ediyor. Bizde çalışan ve kalifiye olmayan elemanlar inşaatlarda filan daha yüksek rakamlara iş buluyorlar. Dolayısıyla orayı tercih ediyorlar” diye konuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com