İdris Baluken’e 3 yıl 9 ay hapis cezası

Eski HDP milletvekili İdris Baluken'e 3 ayrı konuşmadan dolayı ayrı ayrı 1 yıl 3'er ay olmak üzere toplam 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, cezada takdiri indirim yoluna gitmedi.

  • ü
  • 26 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Eski HDP Milletvekili İdris Baluken.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili İdris Baluken’e milletvekilliğinin sürdüğü 2014-2016 yılları arasında katıldığı eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında birleşen dosyalardan oluşan davanın duruşması görüldü.

Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Baluken’in katılmazken avukatı Serdar Çelebi Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlandı.

İddia makamı Baluken’in 3 defa “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan ayrı ayrı cezalandırılmasını talep ederken diğer suçlamalar yönünden ise beraatini istedi. Avukat Serdar Çelebi, iddia makamının beraat istemi yönündeki mütalaaya katıldıklarını ancak müvekkilinin “örgüt propagandası yapmaktan” cezalandırılması yönündeki mütalaasına katılmadıklarını belirtti.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER KARARI HATIRLATILDI

Anayasa Mahkemesi’nin Sırrı Süreyya Önder kararını hatırlatan Çelebi, şunları söyledi:

“Propaganda da örgütün şiddet içerikli eylemleri suç teşkil etmektedir. Müvekkilimiz o dönemde çözüm süreci olarak adlandırılan dönemde bir siyasetçidir. Muhalif bir partinin grup başkanvekilidir. O zaman müvekkilimizin İmralı’ya gidip gelişinin anlatıldığı bir konuşma üzerinden müvekkilimiz cezalandırılmamalıdır. Örgütün şiddet içeren eylemlerini bırakın herhangi bir örgütün dahi propagandasını yapmamıştır. Anayasa ve AİHM içtihatlarıyla müvekkilin isnat edilen suçun yasal unsurları oluşmadığından öncelikle beraatına, mahkemeniz aksi kanaatteyse lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep ediyoruz. Ayrıca cezalandırma yoluna gidilecekse, TCK 43’ün (zincirleme örgüt propagandası) uygulanmamasını talep ediyoruz.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

3 YIL 9 AY CEZA

Baluken’in bir propaganda suçlamasıyla ceza verilerek artırım hükümlerinin uygulanması talebini kabul etmeyen mahkeme, Baluken’e 3 defa “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından ayrı ayrı 1 yıl 3’er ay hapis cezası verdi. Toplamda 3 yıl 9 ay hapis cezası veren mahkeme, “2911 sayılı Kanuna Muhalefet Etmek” suçlamasından ise Baluken’in beraatine karar verdi.

Mahkeme, Baluken’in tekrar suç işlemeyeceğine dair kendilerinde olumlu kanaat oluşturmadığını belirterek, cezada takdiri indirim yoluna gitmedi.

KOÇYİĞİT: BALUKEN BU HALKIN ONURUDUR

Cezaya tepki gösteren DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İdris Bakulen’in barış ve demokrasi mücadelesinden rahatsız olanlar Baluken’i, siyaset dışına atmak için yargı eliyle türlü oyunlar oynadı, hakkında hukuksuz uydurma dosyalar oluşturdu. Uzun yıllar hapishanede tutulduktan sonra tahliye oldu. Şimdi de ifade özgürlüğü kapsamındaki beyanları sebebi ile taraflı yargı tarafından hakkında hukuk dışı bir ceza verildi. İdris Baluken bu halkın onurudur ve hukuksuz bir ceza ile barış mücadelesinden vazgeçmeyecek kadar cesur bir siyasetçidir. Bu verilen ceza da diğer cezalar gibi boşa çıkarılacak, hakkındaki hukuk kumpasları çökecektir.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com