İddia: Süleyman Soylu’nun yakını Ayhan Bora Kaplan’ı cezaevinden çıkardı

Ayhan Bora Kaplan'ın gizli tanık olarak ifade veren adamı önemli bilgiler verdi. Gizli tanık, Ayhan Bora Kaplan'ın cezaevinden Sadık Soylu tarafından çıkarıldığını, Yüksel Kocaman'a lüks araç hediye edildiğini, işadamlarının mallarına nasıl çöküldüğünü ve insanların nasıl vurulduğunu tek tek anlattı.

  • ü
  • 21 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yakını Sadık Soylu’nun organize suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın cezaevinden çıkarılmasını sağladığı iddia edildi. Kaplan’ın eski Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman’a lüks BMV hediye ettiğini de anlattı.

Ayhan Bora Kaplan’ın adamlarından biri ‘gizli tanık’ olarak ifade verdi. Gizli tanık 19 sayfalık ifadesinde çarpıcı iddialarda bulundu. Gizli tanık, silah yakalatan Kaplan’ın tutuklanması sonrası devreye giren ismin, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Sadık Soylu olduğunu anlattı. Gizli tanık, Kaplan’ın, tefeci olarak para verdiği müteahhitte otelini sattırdığını kaydetti.

Halktv’den Deniz Gökçe’nin haberine göre, Kaplan ve beraberindeki 60 kişiye açılan dava dosyasına 2 gizli tanık ifadesi de girdi. Soruşturmayı yürüten savcıya 19 sayfadan oluşan ifade veren bir gizli tanık, bir dizi olaya ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.

Gizli tanığın ifadesinde önemli kısımlar şöyle:

SADIK SOYLU DEVREYE GİRDİ

Ayhan Bora Kaplan, 2018-19 yılları arasında silah yakalattı. Yakalattığı silah nedeni ile tutuklandı. Ertesi gün Cengiz Haliç (Kaplan’ın avukatı), Barış Kurt (AKP Ankara eski il yöneticisi), Serdar Sertçelik ve Salih Kaplan Ankara Adliyesi’nde buluştu. Daha sonra Sadık Soylu (Eski Bakan Süleyman Soylu’nun kuzeni) de bu şahısların yanına geldi. Kaplan’ın tutukluluğuna itiraz edildi. Bu kişiler, görevli hâkimin yanına Barış Kurt ile birlikte gitti. Kaplan, aynı gün tahliye edildi. Kaplan, Barış Kurt sayesinde Sadık Soylu ile yakın ilişki içindeydi.

BAŞSAVCIYA ÜST MODEL ARAÇ

Ayhan Bora Kaplan, Yüksel Kocaman’a ait (Eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı) BMW 3.20 model aracı Murat Aslan’a ait Ostim’deki Mas Murat isimli galeriye sattı. Bu aracın yerine, son model BMW 5.20 bir otomobili Kocaman’a hediye olarak gönderdi. Kaplan, adamı Ozan Can Yıldız’a, Yüksel Kocaman’ın gayri resmi sahibi olduğu Kocaman Nakliyat’a; hem kendi işlerinde hem bağlantılı oldukları firmalarda, Kocaman Nakliyat’a öncelik verilmesi talimatı verdi. Kocaman ile Av. Cengiz Haliç çok samimilerdi. Sık sık Haliç’in ofisinde bir araya gelirlerdi. Av. Cengiz Haliç, avukat olarak bildiğim Çağla Dursun ile eğlence mekânlarında takılırdı. Akabinde Savcı Yüksel Kocaman, Çağla Dursun’un ablası Ayça Dursun ile evlendi.

GÖKÇEK’İN BÜROKRATINI TEHDİT ETTİ

Ayhan Bora Kaplan, Büyükşehir Belediyesinde İmar Komisyonu Başkanı olan Nadir Koç’un önerisi ile İncek’te bir yer aldı. Kaplan bu yere yatırım yaptı; Günay Restoran’ı açtı. Bir süre sonra Koç’un söz verdiği gibi burayı satamadı. Kaplan bunun üzerine Koç’u gece yarısı evinden çağırtarak “Sözüne inanarak ben bütün paramla buraya yatırım yaptım. Bu arsayı satışa çıkaramadın” dedi. Kaplan, 1 aya kadar bu yeri satışa çıkarması için Koç’u tehdit etti. Aradan 1 ay geçmesine rağmen satış olmayınca Kaplan, en yakın adamı Fethi Koyuncu’ya, Koç’a uyarı anlamında, Koç’un en yakın adamı Baha Cengiz’i bulup vurması talimatı verdi.

POLİS ŞEFİ ÇEKLER İÇİN BASKI YAPTI

Ankara Organize Şube’de görevli polis Önder Polat, Elmacı Market battıktan sonra Serdar Sertçelik’i (Ayhan Bora Kaplan’ın adamı) aradı. Polat, Sertçelik’e “Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Alp Aslan’ın selamı var. Gelmezsen Alp Müdürü seni yakacak” diyerek tehdit eder ve görüşmeye çağırdı. Serdar Sertçelik ve Önder Polat, Esenboğa Havalimanı’nda buluşmuşlar. Önder Polat, Alp Arslan’ın kendisine attığı 2 adet çek yaprağını Serdar Serçelik’e göstermiş. 500 bin TL değerindeki bu çeklerin Alp Aslan’da olduğunu, bu çeklerin ödenmemesi halinde Alp Arslan’ın kendisine operasyon yapacağını söylemiş.

PARALARI KUYUMCUDA AKLADI

Ayhan Bora Kaplan, elde ettiği haksız kazançları Kürşat Tan Hakbilir’e ait İrem Kuyumculuk’ta akladı. İrem Kuyumculuk, belirli bir tarihten sonra çok büyüdü. Hakbilir, Kaplan’ın para aklamada kullandığı en iyi adamıdır. Ankara Çankaya’da bulunan Hakan Restoran, Ankara’nın bütün gayrimeşrusunun takıldığı yerdir. Ayrıca Ankara’da bulunan üst düzey emniyet görevlileri de buraya gelir. Kaplan’a ulaşamayanlar, Hakan Restoran’ın sahibini araya koyar. Rüşvetler burada verilir. Silahlı eylemler sonrasında şahıs polise teslim edilecekse burada teslim edilir. Bütün bu aracılık işlerinde Hakan Restoran’ın sahibi aracılık eder. Ayhan Bora Kaplan da, talimatı ile Mahfuz Tatar’ı öldüren Muhammed Kaplan’ı bu restoranda teslim etmişti.

GALERİCİDEN 3 MİLYON DOLAR ALDILAR

Av. Cengiz Haliç, Ayhan Bora Kaplan’ın kendisinden sürekli bildiği bir isim. Kaplan’ın yapmış olduğu veya yapacağı eylemlerde nasıl sıyrılabileceği konusunda kendisini yönlendirir. Cengiz Haliç, Yeniköy Motors’un sahibinin (Bataklık operasyonu kapsamında gözaltına alınan Nevzat Kaya) tahliye edilme olayında 3 milyon dolar aldı. Sonra parayı kendi aralarında pay ettiler. Av. Haliç ayrıca, Demir Yumruk operasyonu kapsamında tutuklu bulunan şahısları, rüşvetle içeriden çıkarmak için Kaplan’la birlikte haber saldığını biliyorum.

BARAJ KRALINDAN ÇUVAL-ÇUVAL PARA ALDI

Ayhan Bora Kaplan, Ankara Çankaya’da kumarhane işletti. Burada kumar oynayan kişilerden Gözüm İnşaat’ın sahibi Okan Gözüm’e, Kaplan tefeci faizi ile 300 bin dolar verdi. Gözüm parayı ödeyemedi. Kaplan da parayı Gözüm’ün babasından tahsil etti. Kaplan, Albüm isimli mekânın sahibi Yaşar Kaküllü’ye de tefeci olarak para verdi. Kaküllü parayı ödeyemeyince Albüm’ün bulunduğu mülkü Kaplan’a devretti. Kaplan, Karakaya Barajı’nı yapan firmanın sahibi Doğan Karakaya’ya da tefeci olarak para verdi. Karakaya parayı ödeyemedi. Kaplan’ın baskısı sonrası Karakaya, Bursa’daki otelini sattı ve borcunu 12 milyon TL olarak ödedi. Paralar, 2-3 çuval içinde otel odasında teslim edildi.

DEMİR YUMRUK SANIĞINI VURDURDU

Kaplan ve beraberindeki 5 kişi, Avrasya Sac Metal’i kurdu. Bu firma, Limak, YDA ve Rönesans’ın muhasebesinde çalışan kişilerle işbirliği yaparak sahte fatura işi yaptılar. Naylon faturalarla yüksek miktarda haksız kazanç elde ettiler. 2018’de Kaplan’ın adamı Doğan Kaan Yıldız, Demir Yumruk operasyonu kapsamında yakalanan Avrasya Sac Metal’in sahibi Mehmet Akif Çetin’den, Kaplan’ın talimatı ile para istedi. Bu kişi, naylon fatura işi ile 100 milyonluk servet elde etti. Çetin parayı vermeyince Kaplan talimat verdi ve bu kişi vuruldu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com