İddia: Selahattin Demirtaş, İstanbul için devreye girebilir

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın DEM Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni için destek çağrısında bulunabileceği iddia edildi. 

  • ü
  • 23 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın 31 Mart Yerel Seçimleri’nde İstanbul için devreye girebileceği bildirildi. Medyascope‘tan Ferit Aslan’ın haberine göre Demirtaş, seçimlere iki-üç gün kala sosyal medya hesabından açıklama yayımlayabilir ya da demeç vererek devreye girebilir.

Kulislere göre Demirtaş, DEM Parti İstanbul adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’ye desteğini açıklayabilir. Sekiz yıldır siyasetten uzak olan Leyla Zana da yerel seçimlerde DEM Parti için çalışmaya başladı. Zana, dünkü Diyarbakır Newroz kutlamasına da katılmıştı.

HDP (şimdiki DEM Parti) 2019 Yerel Seçimleri’nde büyükşehirlerde aday çıkarmamıştı. Parti, ittifakta olmasa da İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nu, Ankara’da Mansur Yavaş’ı destekledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen Demirtaş, seçimlerin hemen ardından aktif siyaseti bıraktığını duyurdu ve o zamandan beri herhangi bir açıklama yapmadı.

Bu sırada parti içinde de bir özeleştiri süreci başladı. Partinin yönetici kadroları değişti, Pervin Buldan ve Mithat Sancar eş genel başkanlığı görevini Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’a devretti.

BAŞAK DEMİRTAŞ’IN ADAYLIĞI

Tüm bu gelişmelerin ardından kent uzlaşısı kavramı ortaya atıldı. 31 Mart Yerel Seçimleri sürecine girildiğinde Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olabileceği konuşuldu. Başak Demirtaş da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, parti ve taban isterse aday olabileceğini söyledi. Daha sonra Başak Demirtaş’ın aday olmayacağını duyuruldu. Selahattin Demirtaş ise Başak Demirtaş aracılığıyla yolladığı mesajda, “üçüncü yol siyaset”i önerdi.

DEM Parti “birilerine kazandırmak için değil, kazanmak için” 81 ilde aday çıkardı. İstanbul için de Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni aday gösterildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com