İddia: MHP, Ali Yerlikaya ve Engin Dinç’in ‘kellesini’ istedi

Gazeteci Alican Uludağ, Ankara Emniyeti'nde yaşanan Ayhan Bora Kaplan krizi sonrası MHP'nin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç'in "kellesini" istediğini iddia etti.

  • ü
  • 15 Mayıs 2024
  • ü
  • Gündem

Ayhan Bora Kaplan davasında üç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla başlayan tartışmalar sıcaklığını korurken dün Saray’da gerçekleştirilen toplantıya Ali Yerlikaya’nın davet edilmemesi kulisleri haraketlendirdi. Gazeteci Alican Uludağ’a göre MHP, Yerlikaya’nın yanısıra krizin çıktığı Ankara Emniyeti’nde de “kelle” istedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında emniyetin içindekilerin MHP ve hükümete operasyon çekildiğini iddia ettiği söylemler üzerine bugün İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Hükümete operasyon içinde olanları adalete teslim edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Gazeteci Alican Uludağ ise bu iddialara bir yenisini ekleyerek, iktidar içindeki radikaller ile MHP’nin, Yerlikaya ve Engin Dinç’in “kellesini” istediğini belirtti. Uludağ, Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’in emekliliğe zorlandığını ancak Dinç’in bunu kabul etmediğini iddia etti.

‘YERLİKAYA KARŞI OPERASYON YEDİ’

Alican Uludağ’ın iddiaları şu şekilde:

“Ayhan Bora Kaplan’ın kaçan avukatı ile davanın gizli tanığının ortak noktası: DUBAİ

Ayhan Bora Kaplan soruşturması üzerinden iktidar içinde (MHP’nin de tarafı olduğu) büyük bir güç savaşı ve hesaplaşma yaşanıyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın, Bora Kaplan’a yakın kamu görevlilerinin üzerine gitmeye hazırlandığı bir dönemde “karşı operasyon” yedi. Açığa alınan polis şeflerinin gizli tanıkla yaptıkları konuşmaya yansıyan olayda; darbeye teşebbüs mü var yoksa ‘yeni bir darbe kurgusu’ üzerinden Erdoğan’ı da korkutarak Yerlikaya’yı tasfiye etme, eski kadroları yeniden işbaşına getirme ve Bora Kaplan’ı tahliye etme çabası mı var, önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler ortaya koyacak.

Ancak “bu karşı” operasyonda rol alan gizli tanık Serdar Sertçelik dikkat çekici bir isim. Sertçelik, Youtube’ta yayımladığı videolardaki konuşmaları bir metin üzerinden okuyor. Aradığı polis şeflerini ‘konuşturup’ kayda alıyor ve servis ediyor. Gazeteci Saygı Öztürk, köşesinde Sertçelik’in Dubai’de olduğunu yazmıştı. Başka kaynaklar da Sertçelik’in Dubai’ye kaçırıldığını söylüyor.

Şimdi asıl dikkat çekici ayrıntı. Ulaştığım bilgilere göre Ayhan Bora Kaplan’ın kara kutusu olan ve yargı bağlantısını sağlamakla suçlanan avukatı Cengiz Haliç de Kaplan operasyonundan sonra Dubai’ye kaçmıştı. Halen orada olduğu söyleniyor.

Şimdi bu iki bilgiyi birleştirince Ali Yerlikaya’nın işaret ettiği “oyun ve tuzak”tan kast ettiğini daha iyi anlıyoruz.

‘MHP, YERLİKAYA VE DİNÇ’İN KELLESİNİ İSTİYOR’

Dün Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan Ayhan Bora Kaplan zirvesine Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve MİT Başkanı İbrahim Kalın katıldı. Ancak Erdoğan, Ali Yerlikaya’yı toplantıya davet etmedi. Bu arada Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’in de emeklilik dilekçesini vermesinin istendiği, Dinç’in bunu kabul etmediği konuşuluyor. İktidar içindeki radikaller ile MHP, Yerlikaya ve Engin Dinç’in “kellesini” istiyor.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com