İddia: Emniyet Müdürü’nün kardeşinin ismi dosyaya girince ifade ve tutanaklar değiştirildi

Görevden alınan Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın gözaltına alınan kardeşi Nezir Aslan’ın isminin Suriyeli bir şahsın Mersin’de silahla vurulması olayında geçince ifade ve tutanakların dönemin asayiş müdürü ve yardımcısının baskısıyla değiştirildiği öne sürüldü.

  • ü
  • 27 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Görevden alınan Emniyet Müdürü Mehmet Arslan.

Görevden alınan Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın gözaltına alınan kardeşi Nezir Aslan’ın soruşturma dosyasına yeni bir görüntü eklendi. Suriyeli bir şahsın bir mekanda silahla yaralandığını gösteren görüntülerde, olayın azmettiricileri ve Arslan aynı mekanda saatlerce oturuyor. İddiaya göre de Nezir Aslan isminin geçmesi sonrası, Emniyet Müdürü Mehmet Arslan tarafından dönemin Asayiş Müdürüne yapılan baskı sonucu deliller karartılıyor.

Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın görevden alınmasının yankısı sürüyor.

Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan kardeşi Nezir Aslan, 18 Şubat pazar günü Mersin’de bir depoya gerçekleştirilen baskında ele geçirilen 10 milyon adet kaçak makaronun sahibi olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış ve bunun üzerine Mehmet Arslan görevden alınmıştı.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre soruşturma dosyasına bir görüntü girdi.

Mersin’de işletmesi bulunan iş insanı Aziz Savaş, avukatı aracılığıyla Mersin Başsavcılığına, Mehmet Aslan, kardeşi Nezir Aslan ve bazı emniyet müdürleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

KAMERA KAYITLARI SUNULDU

Savaş, dilekçesinde, 21 Şubat 2022 tarihinde Mezitli ilçesinde Suriyeli zengin bir şahsın silahla yaralandığını, olayın azmettiricisi olduğunu öğrendiği Cengiz İ. ve Aydın V. İsimli kişi ile Nezir Aslan’ın bir mekanda saatlerce oturduğuna ilişkin görüntüler olduğunu öğrendiğini belirterek, “Yaralama olayı ile ilgili tutulan tutanaklarda ve Cengiz D’nin ifadesinde Nezir Aslan isminin geçmesi sonrası dönemin Asayiş Müdürü ve Asayiş’ten sorumlu müdür yardımcısının yaptığı baskı ile ifade ve tutanakların değiştirildiğini, delil karartıldığını duydum” dedi. Savaş bu iddiasının ardından bu kez dosyaya, azmettirici olduğu öne sürülen Cengiz İ., ile Nezir Aslan’ın olaydan yaklaşık 1 saat kadar sonra bir kafede saatler süren bir görüşme yaptıklarını gösteren kamera kayıtlarını sundu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

‘İSTEDİĞİNİ ALAMAYINCA VURDURDU’ İDDİASI

Öte yandan, Suriyeli zengin bir iş adamının yaralanmasına giden süreç iddiaya göre Mersin’de benzer suçlardan çok sayıda sabıkası bulunan Cengiz İ.’nin, söz konusu iş adamının mekanına el koymaya çalışması sonrası yaşandı. İddiaya göre, Cengiz İ. istediğini alamayınca, adamlarına Suriyeli iş insanının vurulması talimatı verdi. Bunun üzerine iş insanı 21 Şubat 2022 günü 21.30 sularında Mezitli’de uğradığı silahlı saldırı sonucu ayaklarından vuruldu. Olayı araştıran polis, yaralama olayına karışan şüphelilerin olayın hemen ardından Cengiz İ. ile görüştüklerini belirledi. Bunun üzerine Cengiz İ. gözaltına alındı. Ancak Cengiz İ ifadesinde, olayla ilgisinin olmadığını, kendisinin olayın olduğu saatlerde Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın kardeşi Nezir Aslan ile bir kafede oturduğunu söyledi.

‘TUTANAKLAR DEĞİŞTİRİLDİ’

Yine iddiaya göre Cengiz İ’nin bu beyanı üzerine, konu önce dönemin Asayiş Şube Müdürü Ali Kaplan’a ardından da Mersin İl Emniyet Müdürü Mustafa Aslan’a taşındı. Daha sonra müdür Kaplan, soruşturmayı yürüten komiseri yanına çağırarak, Cengiz İ’nin ilk ifadesinin dosyadan çıkarılmasını, Nezir Aslan ile ilgili kısımların tutanağa geçirilmeden şahsın yeniden sorgulanmasını istedi. Dosyaya bakan komiser bu talebi yerine getirmek istemedi. Ancak baskılarla söz konusu soruşturmada önceden tutulan tutanaklar ve Nezir Aslan’ın isminin geçtiği ifadeler çıkarılarak, yeniden tutanaklar düzenlendi ve ifade alındı. Daha sonra da Cengiz İ. serbest bırakıldı.

KOMİSERE İL DIŞI TAYİN

Öte yandan Nezir Aslan isminin tutanaklara geçmesini sağlayan ve ismin çıkarılması talimatına karşı gelen komiser de başka bir gerekçe bulunarak il dışına tayin edildi. Bu arada dosyada yapılması gereken kamera kayıtlarının toplanması gibi basit işlemler de göz ardı edildi. Ancak Nezir Aslan’ın makaron kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alınmasının dosyanın bir kez daha ele alındığı öğrenildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com