Hükümet 45 İliç paylaşımının kaldırılmasını talep etti, X sansürü reddetti

Hükümetin talebini kabul etmeyen şirket, “X, kullanıcılarımızı hükümet sansüründen korumak için dünya çapında hukuki mücadeleler veriyor" açıklaması yaptı.

  • ü
  • 02 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter), Türk hükümetinin İliç maden faciasıyla ilgili üçü Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a ait olmak üzere 45 paylaşımın kaldırılmasını talep ettiğini bildirdi. X, şirketin verilen kaldırma kararları için bir üst mahkemeye başvurduğunu, mahkemenin de söz konusu paylaşımların ifade ve basın özgürlüğü kapsamında korunduğuna karar vererek hükümetin taleplerinin geçersiz kılındığını kaydetti. X, “kullanıcılarımızı hükümet sansüründen korumak için dünya çapında hukuki mücadeleler veriyor. Bu hafta, bu mücadelelerin önemini teyit eden önemli bir karar verildi” ifadeleriyle sansür girişimini duyurdu.

X’in küresel hükümet işleriyle ilgilenen departmanı (Global Government Affairs) sosyal medya platformunda hakimlik tarafından alınan kararları paylaştı.

Paylaşılan belgelere göre Erzincan’ın İliç ilçesinde gelen maden faciasının ardından 45 içerik için Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nden ‘içerik kaldırma’ kararı alındı. Bu 45 paylaşım arasında Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın da 3 paylaşımı bulunuyor.

‘KULLANICILARIMIZI HÜKÜMET SANSÜRÜNDEN KORUMAK İÇİN…’

X ise bir üst mahkeme olan Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulundu. Mahkeme, X’in itirazını kabul ederek alt mahkemenin verdiği kararın kaldırılmasına karar verdi.

Şirketten yapılan açıklamada “X, kullanıcılarımızı hükümet sansüründen korumak için dünya çapında hukuki mücadeleler veriyor. Bu hafta, bu mücadelelerin önemini teyit eden önemli bir karar verildi” denildi.

‘X’İ YÜKLÜ MİKTAR PARA CEZASINA ÇARPTIRMAKLA TEHDİT ETMİŞTİ’

Türk hükümetinin İliç maden faciasıyla ilgili üçü Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a ait olmak üzere 45 paylaşımın kaldırılmasını talep ettiğini ifade eden şirket, “Hükümet, içeriklerin kaldırılması yönündeki kararlara uyulmaması halinde X’i yüklü miktar para cezasına çarptırmakla tehdit etmişti” hatırlatmasında bulundu.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA KARAR

X, şirketin verilen kaldırma kararları için bir üst mahkemeye başvurduğunu, mahkemenin de söz konusu paylaşımların ifade ve basın özgürlüğü kapsamında korunduğuna karar vererek hükümetin taleplerinin geçersiz kılındığını belirtti.

X KARARLI

Açıklama “Bu sonuç, X’in kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını dünya çapında koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etmektedir. Kullanıcılarımızın ifadelerini savunmak için mevcut tüm yasal yolları kullanmaya devam edeceğiz” ifadeleriyle bitti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com