Hilvan’da oy pusulasını başkanın yeğeni yakmış

Yeniden seçim yapılması yönünde karar verilen Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde kayıp olan oyların olduğu sandıkları mevcut başkanı yeğeni ve iki belediye çalışanının yaktığı iddia edildi.

  • ü
  • 02 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

DEM Parti’nin 45 yıl sonra kazandığı Hilvan’da seçim yenilenmesine gerekçe yapılan oy pusulalarının yakılması işlemini AKP’li adayın yeğeni ve iki belediye çalışanının gerçekleştirdiği görüntülerle ortaya çıktı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 45 yıl sonra kazandığı Curnê Reş’te AKP’nin itirazlarını değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, seçimin yenilenmesi kararı verdi. 31 Mart’ta oy verme işlemelerinin sürdüğü Gençlik Merkezi’nde 1119 ve 1120 Nolu sandıklara ait iki sandık AKP’lilerden oluşan 50 kişilik grup tarafından yakılmıştı. Yakılan sandığın ıslak imzaları koruma altına alınmıştı. Sandığın ıslak imzalı sonuçlarına göre; DEM Parti 96, AKP 58, YRP 35 oy aldı. Ancak İlçe Seçim Kurulu ıslak imzalı sonuçları kabul etmedi. Kararda sandıklara ait oy pusulalarının olmaması nedeniyle yenileme kararı alındığı belirtildi.

AKP’Lİ BAŞKANIN YEĞENİ OYLARI YAKARKEN GÖRÜNTÜLENDİ

Yakılan 1120 Nolu sandığa ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Seçim akşamı sandıkların bulunduğu Yeni Mahalle’deki Gençlik Merkezi arkasında bulunan sokakta kaydedilen görüntülerde mevcut Belediye Başkanı ve AKP’li aday Aslan Ali Bayık’ın yeğeni ve belediye çalışanları oy pusulalarını yakıyor. Görüntülerde Bayık’ın ağabeyi Sırrı Bayık’ın oğlu Mustafa Bayık ve Belediye çalışanları Mehmet ve Halil Çeltik, bir çöp konteyner içinde oy pusulalarını yaktığı görülüyor.

Öte yandan seçim yenilenmesi kararına karşı DEM Partililer yarın saat 10.00’da İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunacak. DEM Parti İl Örgütü yaptığı çağrı ile herkes yarın 10.00’da İl Seçim Kurulu önüne iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com