Heimlich manevrası minik Hatice’nin hayatını kurtardı

Panikle koşarak yanına gelen birinci sınıf öğrencisi Hatice Esen, öğretmen Doğan'ın bacağına dokunarak yardım istedi.

  • ü
  • 10 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Nefes borusuna yiyecek kaçan 7 yaşındaki Hatice Esen’i, öğretmenlerinin Heimlich manevrası kurtarıldı. Antalya’da yaşanan ve güvenlik kameralarına yansıyan olayda sınıf öğretmeni Kadim Doğan, “Dizlerim titriyordu o an. Onu hayata döndürebilmek bizim için çok önemliydi.” dedi.

NASIL OLDU?

DHA’nın bildirdiğine göre; 5 Mart tarihinde Beşkonak İlkokulu’nda sınıf öğretmeni Kadim Doğan, mesai bitiminde okul kapısında öğretmen arkadaşıyla sohbet etmeye başladı.

O esnada okulun içerisinden panikle koşarak yanına gelen birinci sınıf öğrencisi Hatice Esen, Doğan’ın bacağına dokunarak yardım istedi.

‘HEİMLİCH’ MANEVRASI YİNE HAYAT KURTARDI

Minik Hatice’nin nefes alamadığını fark eden Doğan, hemen ‘Heimlich’ manevrasına başvurdu. Yaklaşık 30 saniye süren müdahalenin ardından çocuğun nefes borusuna kaçan yiyecek çıktı. Korku içindeki Hatice’yi sakinleştiren öğretmenler, durumu ailesine bildirdi.

YENİDEN HAYATA DÖNDÜRDÜ

Hatice’nin okulda karate kursuna katılan ablasını beklediğini aktaran Kadim Doğan o anları şu sözlerle anlattı:

“Öğretmen arkadaşımla muhabbet ettiğimiz sırada çocuğumuz hızlı bir şekilde yanımıza geldi ve panikle bacağıma dokundu. Dönüp baktığımda çocuğun nefes almadığını gördüm. Aklıma hemen ilk yardımda öğrendiğimiz Heimlich manevrası yapmak geldi.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘DİZİM TİTRİYORDU O AN’

Öğrencisinin başına bir şey gelmediği için çok mutlu olduğunu belirten Doğan, “Yaklaşık 30 saniye kadar öğretmen arkadaşımızla birlikte çocuğumuzun nefes alabilmesi için uğraştık. Nihayetinde çocuğumuzun nefes borusundaki yiyecek çıktı. Öğrencimizin hemen elini yüzünü yıkadık. Biz de çok mutlu olduk. Dizlerim titriyordu o an. Onu hayata döndürebilmek bizim için çok önemliydi. Bu olaydan sonra öğretmenini arayıp bilgi verdik. Sonrasında kızımızın ailesi okula gelip bizlere teşekkür etti.” diye konuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com