Hasta sayısını artırmak için ‘ölüleri muayene eden’ doktora soruşturma

Konya’da aile hekimliği yapan bir doktorun, baktığı hasta sayısını artırmak için ölen kişilere muayene kaydı açtırdığı ortaya çıktı. Bazı kişilerin ölümünden sonra 15 kez 'muayene edildiği' tespit edilirken, olayla ilgili soruşturma açıldı.

  • ü
  • 27 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Konya’da ölüleri birden çok kez ‘muayene’ ettiği tespit edilen aile hekimi ve poliklinikte görevli hemşire hakkında soruşturma başlatıldı.

Karatay İlçe Sağlık Müdürlüğü, İsmil Aile Sağlığı Merkezi’nde aile hekimi olarak görev yapan doktor ile hemşirenin bulunduğu poliklinikte 2023’ün mayıs, haziran ve eylül aylarındaki kayıtlarında kısa zaman aralığında çok hasta kaydı olduğu ve aynı soy isimli kişilerin fazlaca kaydedildiği iddiasıyla soruşturma açtı.

Soruşturma sırasında ‘Obezite izlem listesi’nde bulunan ve Mayıs 2023’te ölen Emine Dudu Samancı’ya ölümünden sonra 15 kez, Haziran 2023’te ölen Ismihan Serttaş’a ise dokuz kez muayene işlemi yapıldığı ortaya çıktı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

AİLE HEKİMLİĞİ ÖDEMESİNDEN FAYDALANMAK İÇİN…

Müfettişlerin hazırladığı tamamlanan soruşturmada şu görüşlere yer verildi:

“İfadelerden anlaşıldığı üzere, deliller ve soruşturma aşamasında yaşanan olaylar,  aile hekimliği ödemesinden faydalanmak için hasta sayısını artırma amacıyla bazı vatandaşları görmeden farazi rakamlarla obezite izlemi girişi yapmıştır. Ölü insanlar üzerinden veri girişi yapılması, başlı başına vatandaşı görmeden işlem yapıldığı konusunda yeterlidir. Bunun sorumluluğunu da birim hemşiresinin üzerine bırakma gayretindedir.

Soruşturma neticesinde doktor hakkında disiplin yönünden, idari yönden, mali yönden, adli yönden işlem yapılması gerekli olduğu kanaatine varılmıştır. Hemşireye de yalnızca disiplin yönünden işlem yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com