Halkbank’tan Ayhan Bora Kaplan’ın kara para akladığı şirketlere 550 milyon TL’den fazla kredi

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında hazırlanan MASAK raporunda Kaplan'ın para aklama sistemi incelenirken 50 şirket mercek altına alındı. Kamu bankası Halkbank'ın bu şirketlere 550 milyon TL'den fazla kredi verdiği ortaya çıktı.

  • ü
  • 05 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

BirGün yazarı Timur Soykan, Ayhan Bora Kaplan soruşturması için hazırlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) raporunda, Kaplan’ın kara para aklama sisteminin incelendiğini, 50 şirketin mercek altına alındığını ve Halkbank’ın bu şirketlere kredi verdiğini öne sürdü.

Soykan, “Yurttaşların parasının mafyaya nasıl peşkeş çekildiği anlatılan MASAK’ın raporunda BDDK’nin inceleme başlatması istenildi. Ancak raporda, diğer bankalardan çeteyle bağlantılı şirketlere kredi verildiğine dair bilgi yer almadı” dedi.

‘TEK SEFERDE 150 MİLYON TL VERMİŞ’

Soykan’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“MASAK raporunda Halkbank’ın bu şirkete kredi yağdırdığı bir tablo ile anlatıldı. 2021-2022 yıllarında 25 kredi verilmiş. Kamu bankasından, yani halkın bankasından mafyanın şirketine verilen toplam kredi miktarı: 480 milyon 515 bin TL.

Halkbank, mafyanın kara parasının aklandığı Ayyıldız Tünel A.Ş.’ye 1 Haziran 2022 tarihinde tek seferde 150 milyon TL kredi vermiş.

Üstelik Ayyıldız Tünel A.Ş., bu kredi karşılığında De Solar 7 Limited Şirketi’nin hisselerini rehin göstermiş.

MASAK, Ayhan Bora Kaplan ile ilgili raporunu hazırlarken Halkbank’tan 150 milyon TL kredi verilirken hisseleri rehin alınan De Solar 7 şirketinin değerleme raporunu istedi. Elbette bir banka, kredi karşılığında kendisine rehin verilen şirketin değerini önceden analiz etmiş olmalıydı. Ancak Halkbank, yurttaşın parasını mafyaya verirken şirket değerleme raporu bile hazırlamamıştı. Sadece şirketin 150 milyon TL’nin çok ama çok altında olan cihaz ve ekipmanlarına dair göstermelik bir rapor kredi dosyasına konulmuştu.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com