Hakan Fidan’ın kendi istihbarat birimini kurması AKP’de rahatsızlık yaratmış: ‘Erdoğan sonrası olasılıklar…’

Hakan Fidan'ın, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kendi özel istihbarat birimlerini kurması AKP'nin Saray'a yakın kesimlerinde rahatsızlık yarattığı belirtiliyor. İddiaya göre Fidan'ın MİT'ten bağımsız yapıla oluşturması hem MİT çevrelerini hem de AKP'de "Erdoğan sonrası" hesapları yapanlar tarafından dikkatle takip ediliyor.

  • ü
  • 21 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın başından Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturan Hakan Fidan’ın, profili düşük bir performans sergilemesine rağmen son dönemde bakanlık içi yaptığı bazı değişiklikler, atamalar ve teşkilat değişimi gibi adımlar dikkat çekiyor.

Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın aktardığına göre; AKP’de “Erdoğan sonrası” için hesap yapanlar Fidan’ın başta kendi istihbarat birimini kurmak olmak üzere, son dönemde attığı “siyasi sonuçları olacak” adımlarını dikkatle takip ediyor. İddiaya göre AKP’de Saray’a yakın isimler Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı’nı “MİT’e benzetme” adımlarından rahatsız.

Dışişleri Bakanlığı’nda son dönemde asıl dikkat çeken düzenlemenin, Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün adının, ‘İstihbarat ve Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’ olarak değiştirilmesi olduğunu kaydeden Babacan, “Bakanlığın faaliyet ve görev alanına giren konulardaki istihbarat ihtiyacının karşılanması için ilgili istihbarat ve güvenlik kurumlarıyla ilişkileri yürütmek. Terörle mücadele, organize suçlar ve mali suçlar başta olmak üzere güvenlikle ilgili konularda bakanlık birimlerinin ihtiyaç duyduğu çalışmaları hazırlamak” olarak sıralanan amacın, çoğu siyasinin dikkatini çektiğini vurguladı.

‘ERDOĞAN SONRASI OLASILIKLAR…’

Babacan, yazısını şöyle sürdürdü:

Hakan Fidan’ın bakanlık bünyesinde istihbarat birimleri kurması ve kendi istihbarat alt yapısını oluşturması partide özellikle saray ekibinin pek hoşuna gitmedi. Fidan’ın, dış politikanın dış istihbarattan bağımsız yürütülemeyeceğini savunarak, yeni dönem diplomasi anlayışında buna ihtiyaç olduğunu savunduğu biliniyor. Tabi bu, ‘kendi istihbarat birimini kurdu’ dedikodularına engel olmadı. Kulislerde, buna ihtiyaç olduğuna inanan AKP’lilerin olmasına karşın, Fidan’ın Erdoğan sonrası olasılıklar nedeniyle güçlenmesinden rahatsız olanlar bulunduğunu da söyleyelim.

İBRAHİM KALIN RAHATSIZ MI?

Bu yeni yapılanmanın MİT’in başına getirilen İbrahim Kalın ve ekibini rahatsız edip etmediği de sorulan sorular arasında. İki ismin, şu ana kadar sorunsuz çalıştığı savunuluyor. Ancak, hem dış politika konularının istihbaratla ilişkisi, hem parti içi hesaplar ve dengeler bu ikilinin ilişkisinin geleceğini belirleyecek.

KADROSUNU YERLEŞTİRDİ

Fidan’ın MİT’ten ayrılırken, çok yakın çalıştığı bazı isimleri Dışişleri Bakanlığı’na getirdiği biliniyor. Bu isimlerin bazılarının geçtiğimiz günlerde bakan yardımcılığı konumuna taşınması bakanlıktaki son yapılanmadan sonra kurulan istihbarat birimlerinin kime bağlanacağını da açıkça gösterdi.

Özellikle Nuh Yılmaz ve Ayşe Berris Ekinci’nin bakan için ne kadar önemli olduğu konuşuluyor. Buraya küçük bir not. Aşırı güvenlikçi anlayışın bakanlıkta çalışanları bunalttığı ve tüm giriş- çıkış ve ziyaret sisteminin mitvari düzenlenmesinin eleştirildiğini de aktaralım.

AKP’LİLERİN İLGİSİ FARKLI

Dışişleri Bakanlığı’ndaki değişimin son ayağı olan Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulması muhalefetin ve kamuoyunun aksine, AKP içinde pek ilgi çekmedi. Düzenleme, “Bakanlığın hizmet kalitesini arttırmak için her türlü taşınır ve taşınmaz almak, kiralamak, inşa etmek, gerektiğinde bunların kullanımını kısmen veya tamamen bakanlığa bırakmak; her türlü taşıt, araç almak, kiralamak, gerektiğinde Bakanlığa tahsis etmek…” amacı taşıyor.

SİYASİ SONUÇLARLA İLGİLİLER

Muhalefetin, gölge bakanlık gibi çalışacağı, tasarruf başka olmak üzere birçok yasak ve kuralın vakıf üzerinden delineceği eleştirilerine hedef olan düzenlemenin partide pek dikkat çekmemesinin nedeni farklı. Çünkü AKP’deki gruplar ve ekipler, Hakan Fidan’ın bakanlık faaliyetleriyle değil, siyasi kimliğini güçlendireceğini düşündüğü hareketleriyle ilgileniyorlar.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com