Hakan Fidan’a göre Talabani’nin partisi ‘ulusal güvenlik tehdidi’

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak Kürdistan Bölgesi'nin en büyük ikinci partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi için "Türkiye için ulusal güvenlik tehdidi" dedi.

  • ü
  • 19 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, geçtiğimiz aralık ayındaki il seçimlerinde Kerkük’te birinci çıkan Bafıl Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi’ni (KYB) Türkiye için “ulusal güvenlik tehdidi” olarak ilan etti.

CNN Türk’te Hande Fırat’ın programına katılan Hakan Fidan, “Süleymaniye’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) liderliği ve onu oluşturan ekibin PKK ile olan ilişkileri, samimiyeti bizim için bir problem olmanın ötesinde artık ulusal bir güvenlik tehdidi olmuştur” dedi.

Fidan şunları söyledi:

‘BUNLARI SİSTEM DIŞINA ATMAMIZ LAZIM’

“Bizim arzumuz Süleymaniye’deki arkadaşlarımızın yol yakınken hatalarından geri dönmesi, Türkiye’yle dostluklarını, tarihte olduğu gibi bugün de perçinlemeleri ve ortak geleceğe bizim beraber hareket etmemi.

Erbil, Süleymaniye, Bağdat, Kerkük ve Musul… Bunları artık bizim sistem dışına atmamız lazım. Bunlar kullanım ömrü tamamlanmış örgütler. Sözünü ettiğim şehirler, kültürler kadim kültürler ve daha önce bu türden tehditlerin üstesinden geldiler, inşallah bundan sonra da gelecekler.”

SEÇİMLERDEN BİRİNCİ ÇIKMIŞTI

Geçtiğimiz aralık ayında (16 Aralık 2023) Irak’ta 10 yıl aradan sonra düzenlenen vilayet seçimlerinde, 2005’ten beri ilk kez sandık kurulan Kerkük’te Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) fark atarak birinci olmuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com