Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ‘yurt dışına çıkış harcı’ açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerektiğini açıkladı.

  • ü
  • 16 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerektiğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, halen 150 lira olan yurt dışı çıkış harcının 1000 lira ile 1750 lira aralığında yeniden belirlenmesi için çalışma başlattı.

Binlerce kişi sosyal medya üzerinden zam gelmeden harç pulunu alınması halinde yıl boyu kullanıp kullanmayacağını merak etti.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Gelir İdaresi Başkanlığı ise yaptığı açıklamayla konuya açıklık getirdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır. Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır. Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.

Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez. Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com