‘Faili meçhul’ davasında beraat ettirilen Mehmet Ağar’dan Erdoğan’a miting desteği

Ankara'da 90’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin davadan verilen beraat kararı istinaf mahkemesi tarafından onanan eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, ayağının tozuyla Elazığ'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşıladı.

  • ü
  • 07 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün partisi AKP’nin mitingini için Elazığ’a gitti. Helikopterle Elazığ Fırat Üniversitesi’nde bulunan sahaya inen Erdoğan’ı Elazığ Valisi Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AKP ve MHP’nin Elazığ milletvekilleri ve kent protokolü karşıladı.

Erdoğan’ı karşılayanlar arasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve oğlu eski AKP Milletvekili Tolga Ağar’ın da yer alması dikkat çekti.

Ağar’lar daha sonra Erdoğan’ın mitingine katılarak poz verdi. Tolga Ağar, Erdoğan’ı karşıladıkları ve daha sonra babasıyla birlikte mitinge katıldıkları fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı.

19 FAİLİ MEÇHUL CİNAYETTEN BERAAT ETMİŞTİ

İstinaf mahkemesi, 90’lı yıllarda Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin eski İçişleri Bakanı ve dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, dönemin Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin ve eski MİT yöneticisi, Emekli Albay Korkut Eken’in de aralarında bulunduğu 18 sanıklı davada verilen beraat kararlarını geçtiğimiz günlerde onamıştı. Mahkeme, Abdulmecit Baskın ve Behçet Cantürk cinayetleri yönünden dosyanın zaman aşımından düşmesine, diğer cinayetler yönünden ise beraat kararının yerinde olduğuna hükmetmişti.

ÜYE HAKİM MUHALEFET ŞERHİNDE SUSURLUK’U HATIRLATMIŞTI

İstinaf mahkemesi üyesi Ayhan Altun, 6 sayfadan ibaret karara, 160 sayfalık muhalefet şerhi ile karşı çıkmıştı Altun, karşı oy yazısında, Mehmet Ağar, emekli Yarbay Korkut Eken ve eski Özel Harekat Şube Müdürü İbrahim Şahin’in cinayetleri işleyen çeteye liderlik yaptıklarının tereddütsüz olduğunu belirtmişti. Altun, Susurluk Davasını ve bu davada sanıkların 6 yıl hapse mahkum edildiklerini vurgulamıştı.

‘MEHMET AĞAR SUÇ ÖRGÜTÜNÜN LİDERİDİR’

Mehmet Ağar’ın, Susurluk davasındaki diğer sanıklardan yıllar sonra hapse mahkum edildiğini ve cezaevine girdiğini, cezasının infazı tamamlandıktan sonra Yargıtay kararıyla dosyasının zamanaşımından düşürüldüğünü anımsatan Altun, şöyle demişti: ” Yargılamamız itibariyle sanık Mehmet Ağar suç örgütünün lideridir. Sadece infaz edilmiş olan mahkumiyeti ortadan kaldırılmıştır. Dolayısıyla bu yargılama itibariyle suç örgütü kurucusu/yöneticisi olduğu yönündeki kabul ve gerçek değişmemiştir. Değişen sadece sanık Mehmet Kemal Ağar’ın, öncesinde suç örgütü yöneticisi/üyesi olmaktan mahkumiyeti bulunan sanıklar grubundan mahkumiyeti bulunmayan sanıklar grubuna geçirilmiş bulunmasıdır.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com