Ezgi Apartmanı davasında Ersan Şen’e tepki: Burası televizyon programı değil

Depemde Kahramanmaraş'ta 35 kişinin yaşamını yitirdiği Ezgi Apartmanı davasında ilk duruşma dün yapıldı. Duruşmada sanıkların avukatı olarak duruşma salonunda hazır bulunan avukat Prof. Dr. Ersan Şen'e büyük tepki gösterildi.

  • ü
  • 01 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat depremlerinde Kahramanmaraş’ta 35 kişinin yaşamını yitirdiği Ezgi Apartmanı davasında ilk duruşma dün Kahramanmaraş 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmada sanıkların avukatı olarak duruşma salonunda hazır bulunan avukat Prof. Dr. Ersan Şen’e büyük tepki gösterildi.

Duruşma sırasındaki tartışmada müşteki avukatları sanık avukatı Şen’e, “Burası televizyon programı değil Ersan Şen. Duruşma salonundasınız, moderatör eşliğinde yapılan bir tartışma programında değilsiniz. Avukatı olduğunuz firari sanıkları getirin de biz de onlara böyle sorular soralım” dedi. Bunun üzerine Şen, “Kaçakları yakalamaz bizim işimiz değil. Devletin jandarması var, polisi var. Siz her kaçak müvekkilinizi getirip teslim ediyor musunuz” yanıtını verdi.

İlk duruşma, kimlik tespitlerinin ardından iddianame özetinin okunması ile başladı. Tutuklu müteahhit Y. A. ve tutuklu sorumlu mühendis M.T. duruşmada hazır bulunurken mimar E. D. SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

‘BEN FEN ADAMI DEĞİLİM’

Savunmasını yapan E. D., suçlamaları reddetti. Kendisinin iç mimar olarak kaba inşaat ile alakası olmadığını söyleyen E.D. binanın yıkılma nedeninin Kervan Pastanesi’nin yaptığı tadilat ile alakasının olmadığını iddia etti.

E. D., yıkılma nedeni olarak beton kalitesi başta olmak üzere projenin sorumluluklarını yerine getirmeyenler ve bunu denetlemeyenler olduğunu söyledi. E. D. ayrıca “Ben fen adamı değilim, sanat adamıyım. Mağdurum. Müteahhit bile bilinçli taksirle yargılanırken ben neden olası kastla yargılanıyorum?” ifadeleriyle tutuksuz yargılanma talebiyle tahliyesini istedi.

DURUŞMADA TANSİYON YÜKSELDİ

Tutuklu iç mimar E. D.’nin savunması sonrası müştekilerin sorularına geçildi. Müştekilerin E.D.’nin açıklamalarında çelişki olduğunu belirtmesi üzerine E.D.’nin avukatı, “Müvekkilimin tanık olarak verdiği ifadeler, şüpheli pozisyonunda ifade vermesiyle geçersiz hale gelmiştir” savunmasını yaptı.

Sonrasında ise sanık avukatı “Duruşma naklen yayınlanıyor, tweetl’er atılıyor” tepkisi üzerine tansiyon yükseldi.

‘ERSAN ŞEN NEDEN RAHATSIZ OLUYOR?’

Cumhuriyet’in aktardığına göre; başka bir kayıp yakını avukatın “Duruşmanın takip edilmesinden Ersan Şen neden rahatsız oluyor? Biz rahatsız olmuyoruz. Siz rahatsız oluyorsunuz; çünkü kaçakları savunduğunuz için çekiniyorsunuz” demesiyle sözlü tartışma yaşandı.

Bunun üzerine duruşmaya ara verildi.

‘ISMARLAMA RAPORLARLA MASAL ANLATILIYOR’

Aradan sonra duruşmaya tutuklu E.D.’nin avukatının savunması ile devam edildi. Aldıkları raporlara atıf yapan sanık avukatı, öncelikle yargılama tasnifinin yeniden yapılmasını ve olası kast yerine bilinçli taksir ile yargılama yapılması gerektiğini söyledi. Sanık avukatı ayrıca binanın yıkılma nedenlerinin kaçak kat çıkılması, beton kalitesi ve projesinden kaynaklı olduğunu iddia etti. Sanık savunması yerine yargılama tasnifine yönelik savunma yapılmasına avukat, “Bu durum usule aykırıdır” diyerek tepki gösterdi.

‘KİMSE KUSURA BAKMASIN, HERKESİN MALUMU’

Sanık avukatının savunmasından sonra tutuklu sanıklardan sorumlu mühendis M.T. savunma yaptı. Savunmasına “Ben burada mühendis gibi konuşacağım” diyen M.T. şunları söyledi:

“Kimse kusura bakmasın. Saatlerdir burada ısmarlama ve masa başında hazırlanan raporlarla masallar dinliyoruz. Tüm suçlamaları reddediyorum. Yok denilen kolonlar hem statik hem de mimari planda vardı. Bunların delilleri de var. Sorumlu olduğum birçok bina var. İçlerinde orta hasar alan bile yok. Yalnızca Ezgi Apartmanı var. Tadilat adı altında binayı paramparça yapmışlar, ısmarlama raporlarla bina çürüktü diyorlar. Beton kalitesiz olsa, kolonlar kesildiği anda yıkılırdı. Ben 6 ay hapiste yatarken kaçanlar uzaktan siparişle rapor yollayıp gerçekleri çarpıtmaya çalışıyorlar. Ayrıca karot almanın da kuralları vardır. Örneğin içinde donatı olan örnekten karot alınmaz. Yalnızca İnşaat Mühendisleri Odası Ankara şubesinin hazırladığı rapor doğru. Çünkü o raporu hazırlayanların başındaki kişi, ısmarlama rapor hazırlamaz. ”

‘BURASI TELEVİZYON PROGRAMI DEĞİL’

Sanık mühendis M.T.’nin yönlendirme raporlar hazırlanmasına atıf yaptığı sırada bir müşteki avukatı “Duygusaldır nedeni” yorumunda bulundu. M.T. bu yoruma “Onu ben söyleyemem ama herkesin malumu” yanıtını verdi. Savunması sonrası M.T.’ye sanık avukatı Ersan Şen sorular yöneltti. Şen’in sorularına hem M.T.’nin avukatı hem de müşteki avukatları “Bunlar soru değil yorum” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine sanık avukatı ile Ersan Şen arasındaki tartışma yaşandı. Avukat, Şen’e, “Burası televizyon programı değil Ersan Şen. Duruşma salonundasınız, moderatör eşliğinde yapılan bir tartışma programında değilsiniz. Avukatı olduğunuz firari sanıkları getirin de biz de onlara böyle sorular soralım” dedi. Bunun üzerine Şen, “Kaçakları yakalamaz bizim işimiz değil. Devletin jandarması var, polisi var. Siz her kaçak müvekkilinizi getirip teslim ediyor musunuz” yanıtını verdi. M.T., Ersan Şen’in iddialarını reddederken Şen’in sorularına bir süre sonra “Kelime oyunlarına gelmeyeceğim” diyerek yanıt vermeyi reddetti. Bunun üzerine kayıp yakınları M.T.’yi alkışladı. Şen’in M.T.’ye yönelik “kızmayın canım, bir şey demiyorum” ifadesi de salonda tepki topladı. M.T.’nin avukatı ise yaptığı açıklamada “Zemin, beton ve kolon konularında her şey delilleri ile ortada” dedi. M.T.’den sonra savunma yapan tutuklu müteahhit Y.A da suçlamaları reddetti. “Ben mühendisim. Mühendis iki şey yapmaz, demir çalmaz, beton çalmaz” diyen Y.A., sözlerine şöyle devam etti:

“Ben bu binaya 1996’da başladım. Hazır beton kullandım. İnşaatta nervürlü demir zorunluluğu 2000’den sonra geldiği halde ben tüccar bir arkadaşım vasıtasıyla nervürlü demir getirtip kullandım. 23 binamdan yalnızca iki tanesi yıkıldı. Onlar da kolon kiriş kesme iddiası olan iki bina. Kahramanmaraş’ta 1 liraya yaptıracağım statik projesi için Ankara’dan 10 liraya uzman buldum. Yaptığım binaları herkes bilir. Cumhurbaşkanlığı’ndan geçmişte defalarca ödül aldım. Ben binayı üstüne çivi bile çakmadan teslim ettim. “Kahramanmaraş yıkılsa bu bina yıkılmaz” derdim. Ancak sonradan zemin katını alanlar kolonlar kesti, perde duvarı kırmış ve alanı birleştirdi. Yine yaptığım ve çarşıda bulunan 96 dükkanlı yerin etrafındaki her yer yıkıldı. Benim yaptığım dükkanların birisine bile bir şey olmadı. Şu an bu biçimde heyet karşısında olmak benim için züldür.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com