Evlilik kredisi, Aile ve Gençlik Fonu ile geldi: İşte başvuru tarihi ve şartları

Aile ve gençlik fonu kapsamında gençlerin girişimciliğe yönelik projeleri desteklenecek, aile kurmak isteyen gençlere faizsiz kredi imkanı sunulacak.

  • ü
  • 11 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Yeni bir hayat kurmak isteyen gençlere faizsiz evlilik kredisi verilmesinene ilişkin karar, Aile ve Gençlik Fonu’nun kurulmasına yönelik yönetmeliğin içinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Fonla evlilik yolundaki gençlere 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verilecek.

Aile ve Gençlik Fonu’nun yapısına ve uygulanmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan fona petrol, doğal gaz ve maden kaynaklarından elde edilen gelirin yüzde 20’si aktarılacak.

GİRİŞİMCİ GENÇLER DE DESTEKLENECEK

Aile ve gençlik fonu kapsamında gençlerin girişimciliğe yönelik projeleri desteklenecek, aile kurmak isteyen gençlere faizsiz kredi imkanı sunulacak.

DEV FONU KİMLER YÖNETECEK?

Fonun yönetim kurulu hazine ve maliye, aile ve sosyal hizmetler, gençlik ve spor, enerji ve tabii kaynaklar ile sanayi ve teknoloji bakan yardımcılarından oluşacak.

BAŞVURULAR 15 ŞUBAT’TA BAŞLIYOR

Fon kaynakları ve aktarımlarına ilişkin mali veriler her 6 ayda kamuoyu ile paylaşılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da cuma günü uygulamanın detaylarını paylaşmıştı. Bakan Göktaş, başvuruların 15 Şubat’tan itibaren alınmaya başlanacağını belirtti. Göktaş, 48 ay vadeli faizsiz evlilik kredisi için pilot olarak deprem bölgesinden başlanacağını söyledi.

İŞTE EVLİLİK KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

Bakan Göktaş, başvuru için Bakanlığın “aile.gov.tr” internet sitesini işaret etti. Göktaş, “Programdan yararlanmak isteyenlerin Bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmaları ve evlenmelerinin ardından sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor” karşılığını verdi. Başvuru için gerekli diğer şartların da yakın zamanda açıklanacağını belirten Göktaş, “Bu fonla Türkiye’nin yeraltı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerimizin geleceğine yatırım yapacak, onların hizmetine sunacağız” dedi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com