Esenyurt’ta kayyım protestosu: ‘Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz’

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyımı Esenyurt Meydanı'nda “Kayyım Darbesine Geçit Yok” sloganıyla protesto etti.

  • ü
  • 10 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyımı Esenyurt Meydanı’nda “Kayyım Darbesine Geçit Yok” şiarıyla protesto etti.

Siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin de yer aldığı mitingde, yurttaşlar tarafından “Kayyım defol” tişörtleri giyildi. Açıklamada, “Tecridi kırmak için özgürlüğe ses ver”, “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” pankartları açıldı. Islık, alkış ve zılgıtların hiç dinmediği kitlesel açıklamada sık sık, “Bijî berxwedana Colemêrg’ê”, “Kayyım defol”, “Direne direne kazanacağız”, “Jin jîyan azadî” sloganları atıldı.

Açıklamada ilk olarak söz alan DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, kayyım zihniyetini kabul etmediklerini belirtti. Kalmaz, “Sizin hiçbir belediyeyi yönetmeye hakkınız yok. Bu zihniyet, Kürtlere dönük faşist bir zihniyettir. Herkese çağımızdır, gelip belediyeye sahip çıksınlar. Bugün buna karşı çıkmazsanız İstanbul’a da sahip çıkmazsın. Bu var olan zihniyeti kınıyoruz” dedi.

‘SEYİT RIZALAR GİBİ DİRENECEĞİZ’

DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu da iktidarın baskı politikalarına hiçbir zaman biat etmeyeceklerini söyledi. Kayyımlara karşı sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Kordu, “AKP-MHP zulmünde boğulunuz diyoruz. Kadın, kimlik düşmanı politikalarına karşı Türkiye halklarıyla birlikte direnişimize devam edeceğiz. Seyit Rızalar gibi direneceğiz ve mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

PARTİLERDEN ORTAK MÜCADELE VURGUSU

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Yöneticisi Yusuf Ulu, Kürt halkının iktidara boyun eğmeyeceğini söyleyerek, birlikte direneceklerinin altını çizdi.
Kayyım sisteminin AKP iktidarıyla ile başladığını kaydeden Sol Parti Esenyurt İlçe Yöneticisi Murat Başar, “Tekrar kayyıma karşı bir direniş göstereceğiz ve geri adım attıracağız. Biz bu kayyımı kabul etmiyoruz. Biz barış içinde kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘BU ÇIĞLIK HERKESİN ÇIĞLIDIR’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Esenyurt İlçe Başkanı Hüseyin Ergin ise “Bu çığlık, bu direniş sadece DEM Parti’nin değil, bu uygulamaların karşısında hakkından olmuş herkesin çığlığıdır. Önemli olan vicdandır. Statüsü ne olursa olsun, burada toplananlar biliyor ki, kayyım hak ihlalidir, insanlık suçudur. Bunun genişe yayılması ise geniş halk kitlelerini karşısında bulacaktır. Bu haklı mücadelemizi selamlıyorum” dedi.

‘FAŞİZM ÖRGÜTLÜ KESİMDEN KORKAR’

Son olarak konuşan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, hiçbir zaman mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Çiçek, “DEM Parti olarak diyoruz ki; AKP-MHP iktidarı yıllardır tek adam rejimini inşa etmeye çalışıyor. Buradaki ablukayı dağıtmanın tek yolu var. Faşizm, Kobanê ve Gezi’de olduğu gibi örgütlü kesimden korkar. Birbirimize söz vermeliyiz ve örgütlenmeliyiz. Burada şu sözü veriyoruz: Mesele sadece kayyım değil, elbette ki seçme ve seçilme hakkı önemli. Ama arkasında yüzyıllık bir Kürt halkına dayatılan savaş politikası var. İşte bu yüzden mücadele sözü veriyoruz” diye belirtti.

GENÇLERDEN YÜRÜYÜŞ

Öte yandan açıklamanın kitlesel geçmesini engellemek isteyen polis, gruplar halinde açıklamaya katılmak isteyen yurttaşlara müdahale ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınanların nereye götürüldüğü öğrenilemedi.

Eylem, gençler tarafından kimi ara sokaklarda sloganlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından son buldu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com