Ertuğrul Özkök’ten ‘kayyım’ eleştirisi: Urla’yı 4 yıldır kaymakam yönetiyor, tek ses yok

Gazeteci Ertuğrul Özkök, "Türkiye’de sadece Kürt vatandaşlarımızın ağırlıklı olduğu şehir ve ilçelerin belediyelerine kayyım tayin edilir... Değil mi?" diyerek, Beyaz Türkler'in yaşadığı Urla'nın da kayyımla yönetildiğini ancak bu konunun gündeme gelmediğinden yakındı.

  • ü
  • 17 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Gazeteci Ertuğrul Özkök, İzmir’in Urla ilçesinden yazdığı izlenimlerinde dikkat çekici bir “kayyım” yazısına imza attı.

Kişisel internet sitesindeki yazısında Özkök, kayyımların sadece Kürtlerin ağırlıklı olduğu şehirlere atanmadığını belirterek Urla’yı örnek gösterdi. Urla’nın gündeme gelmemesini eleştiren Özkök, “Kayyım sistemi demokratik bir uygulama değildir…” diye yazdı.

‘TEK SİYASİ MESELEM BELEDİYE BAŞKANLIĞI’

Urla’ya gelince siyasetin kendisinden iyice uzaklaştığını belirten Özkök, Kendimi çok iyi hissettiğim bir yer Urla… Burası ile ilgili tek siyasi meselem belediye başkanlığı… Çoğumuz şunu sanıyoruz… Türkiye’de sadece Kürt vatandaşlarımızın ağırlıklı olduğu şehir ve ilçelerin belediyelerine kayyım tayin edilir… Değil mi? Evet, yüzde 90’ı öyle…”

‘EN BAYAZ TÜRK İLÇE 4 YILDIR KAYYUMLA YÖNETİLİYOR’

Türkiye’de insanların sadece DEM Parti’ye oy veren şehirlerde kayyım var sandığını belirten Özkök, “Ama kaçınız şunu biliyor? Türkiye’nin en “Beyaz Türk” ilçesi Urla 4 yıldır kayyımla yönetiliyor. Urla’yı hükümetin tayin ettiği bir kaymakam yönetiyor. Hem de 4 yıldan beri… Ne Türkiye’de ne burada tek ses yok… Çünkü artık hepimiz hükümetin atadığı kayyımları “yeni normalimiz” olarak kabul ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

’28 ŞUBAT YÖNETİMİ ERDOĞAN’IN YERİNE KAYYIM ATAMAMIŞTI’

Özkök, yazısını şöyle sürdürdü:

“28 Şubat yönetimi Erdoğan haksız yere hapse girince kayyım mı atamıştı?

Hayır öyle olmamıştı…

Dönemin İstanbul Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, okuduğu bir şiir yüzünden hiçbirimizin içine sindiremediği bir hapis cezasına mahkum edildiğinde 28 Şubat yönetimi oraya kayyım tayin etmemişti.

Ali Müfit Gürtuna Belediye Meclisi’nin 111 oyu ile başkanlık koltuğuna oturmuştu…

Beş Michelin yıldızlı en beyaz Türk ilçesinden son haber bu…

Burada herkesin bildiği bir sır…

Burada halkın yüzde 70 oyla seçtiği bir belediye başkanın koltuğunda 4 yıldan beri hükümetin tayin ettiği bir kayyım oturuyor…

Ne yazık ki bir çok Urlalı, Çeşmeli, Alaçatı’da oturanlar bile bunun farkında değil.

Urla’ya gelenlerin de çok azı biliyor.

Demokrat bir ülkede kayyımlık seçim pazarlığı konusu olmamalı
O yüzden artık şunu öğrendik…

Kayyım sistemi demokratik bir uygulama değildir…

O nedenle kayyım meselesi kimse tarafından bir seçim pazarlığı haline getirilmemeli…

Özellikle de iktidar tarafından…”

NE OLMUŞTU?

2019 yılında CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar nedeniyle tutuklanmıştı. Oğuz’un, Gülen cemaatinin üst düzey isimleriyle yaptığı iddia edilen görüşmeler nedeniyle tutuklanamsının ardından belediyeye jet hızıyla kaymakam atandı.

Urla Belediyesi, kayyum yönetiminde sık sık yapılan denize sıfır arazileri kiraya vermesi ve satmasıyla gündeme gelmişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com