Ersan Şen: Van’da belediye başkanı seçilen kişinin seçilme yeterliliği yok

İktidar yanlısı tutumuyla öne çıkan Prof. Ersan Şen, Van'da yaşanan hukuksuzluk için, "Belediye başkanı seçilen kişinin seçilme yeterliliği yok" dedi.

  • ü
  • 05 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Van Büyükşehir Belediye seçimleri hakkında verdiği karara ilişkin konuştu.

YSK’nın, oy çokluğu ile Van’da mazbatayı tekrar DEM Partili Abdullah Zeydan’a vermesi üzerine canlı yayında açıklamalar yapan Şen, “Bahse konu belediye başkanı seçilen kişinin seçilme yeterliliği yok. Ona memnu yasak haklarının iade edilmemesi gerekirdi.” dedi.

‘BAŞKANIN SEÇİLME YETERLİLİĞİ YOK’ DEDİ

Ersan Şen’in tv100 ekranında konuya ilişkin yorumu şöyle:

“Van meselesinin hukuki, siyasi, iktisadi, sosyal 4 yönü var. Hukuki mesele üzerinden gidersek bir kere bahse konu belediye başkanı seçilen kişinin seçilme yeterliliği yok. Ona memnu yasak haklarının iade edilmemesi gerekirdi. Adli sicil kanununun 13/A maddesine göre hapis cezanız kesinleşti ve infaz başladı, infazdan sonra işleyeceğiniz 3 yılın sonunda yasak hakların iadesini talep edebilirsiniz. Bunun Türk Ceza Kanunun 53. maddesindeki yasak hakların iadesiyle de ilgisi yoktur o kendiliğinden işler.

Yani o bir hakkın infazın tamamlanmasıyla zaten yasak haklarınızı alırsınız. Ama Adli Sicil Kanunu’ndan alma kapasitenizi kazanmak için müddetnamenin düzenlenmesi öyle müstakbel veya geriye dönük farazi müddetname olmaz. Onları duyuyorum onları ayrıca konuşuruz. Bugün çok teknik olur onlar.

‘KARARIN KESİNLEŞTİRME KISMI YANLIŞ’

Ama net olan bir şey var; Bu şahsın zannediyorum 04.04.2023 tarihinde aldığı o kararla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi bir karar veriyor, yasak hakların iadesi kararı hatalı. Ama vermiş bir karar. Yok hükmünde değil.

Bence çünkü yine farklı görüşler var; kararın kesinleştirme kısmı yanlış. Bak hala onda görüşümü değiştirmiyorum.

KARAR İÇİN ‘HATA’ DEDİ

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kesinleştirmesiyle ilgili kararda verilen hata şu; Kesinleştirmenin usule uygun yapılması gerekirdi. Denir ki; Savcıya uygun tebligat yapılmadı. Bir görüşte diyor ki; savcıya usule uygun tebligat yapılmasına gerek yok. Zaten uyap üzerinden ekrana bu karar düşmüştür. Savcı bunu görmesi gerekirdi. Görmemişse o bunun hatasıdır, eksiğidir. Yani bu kararın yasak hakların iadesi kararını etkilemez.

Bende diyorum ki net olan bir husus var. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 38. Maddesi orada durdukça Cumhuriyet Başsavcılıklarına nasıl belge tebliği yapılacağı orada belirtildiğine göre, tebliğ de çok sıkı şekil şartlarına bağlandığından savcılık makamına özellikle aksi aleyhi farklı mütalaa veren savcıya bu tebligatın usule uygun uyap portalı üzerinden işletilip yapılması lazımdı. Bence bu yapılmamış.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com