Ergenekon davasına bakan 4 eski hakime hapis cezası

Ergenekon davasında görev alan eski hakimlerden Hasan Hüseyin Özese, Fatih Mehmet Uslu ve Nihat Topal'a 22 yıl 6'şar ay, Hüsnü Çalmuk'a ise 21 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkemede bulunan Çalmuk tutuklandı.

  • ü
  • 26 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Yargıtay’da görülen ve Ergenekon davasına bakan eski hakim ve savcıların yargılandığı davada eski hakimler Hasan Hüseyin Özese, Fatih Mehmet Uslu ve Nihat Topal’a 22 yıl 6’şar ay, Hüsnü Çalmuk’a ise 21 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde görülen davanın duruşmasında, tutuksuz sanık Hüsnü Çalmuk ile bazı müştekiler hazır bulunurken, başka suçtan tutuklu olan Mehmet Murat Yönder ile bulunduğu cezaevinden video konferans yöntemiyle bağlantı kuruldu.

Dava dosyasına gelen belgelerin okunmasının ardından görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, daha önce açıklanan esas hakkındaki mütalaa doğrultusunda ceza talep etti. Hazır bulunan sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından karar verilmek üzere duruşmaya ara verildi.

4 TUTUKLAMA KARARI

Yargıtay 8. Ceza Dairesince, Sedat Sami Haşıloğlu, Hadi Çağdır, Fikret Seçen, Zekeriya Öz, Ercan Fırat, Nihat Taşkın ve Alpaslan Uz hakkındaki dosyaların ayrılması kararlaştırıldı.

Daire, Hasan Hüseyin Özese, Fatih Mehmet Uslu ve Nihat Topal’a “zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma” suçundan 2 yıl 3’er ay, Ergenekon davasında yargılanan kişileri “terör maksadıyla zincirleme şekilde hürriyetlerinden yoksun bırakma” gerekçesiyle de 20 yıl 3’er ay olmak üzere toplam 22 yıl 6’şar ay hapse mahkum etti.

Eski hakim Hüsnü Çalmuk ise “terör maksadıyla zincirleme şekilde kişileri hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamasından 20 yıl 3 ay hapisle cezalandıran mahkeme, “görevi kötüye kullanma” suçundan ise 1 yıl hapis cezası verdi.

Mahkumiyetlerine karar verilen eski hakimlerden Hasan Hüseyin Özese, Fatih Mehmet Uslu, Nihat Topal ve Hüsnü Çalmuk’un tutuklanmalarına karar verildi. Kararla birlikte duruşma salonunda bulunan Hüsnü Çalmuk tutuklandı.

3 BERAAT

Daire, Mehmet Ali Pekgüzel, Mehmet Murat Dalkuş ve Mehmet Murat Yönder hakkında ise atılı suçlardan beraat hükmü kurdu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com