Erdoğan’ın yazlık sarayına milyonluk güneş enerjisi santrali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’teki yazlık sarayı için güneş enerji santrali yapılacak. Hem özel çevre koruma bölgesi hem de doğal sit alanı olan bölgede planlanan proje için 15 milyon 600 bin TL bütçe ayırıldı.

  • ü
  • 11 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’nın Muğla’da inşa etmek istediği güneş enerji santrali (GES)ile ilgili çevresel etki değerlendirme (ÇED) sürecine başlattı. Başvuruya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’teki yazlık sarayının elektriğini üretmek için GES izni istendi. Marmaris’in Karaca Mahallesi’nde 3.5 hektar alana toplam 5 bin 270 adet güneş paneli dikilmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı proje için 15 milyon 600 bin TL bütçe ayırdı

ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ VE DOĞAL SİT ALANI

Proje alanı Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100 bi Ölçekli Çevre Düzeni Planına göre orman bölgesinde. Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Doğal SİT Alanı sınırları içindeki proje alanı aynı zamanda Kuru Marjinal Tarım Arazisi (KTA) statüsünde.

ÖZAL’IN KÜÇÜK KONUTU, SARAYA DÖNÜŞTÜ

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yaz tatillerini geçirdiği konut yıkılarak yerine 92 dönüm üzerine yerleşke kuruldu. Farklı büyüklükte beş yapının yer aldığı Yazlık Saray’ın hemen yakınında ise üç bloktan oluşan personel lojmanları inşa edilirken 10 bin 966 metrekarelik dolgu alanı ise özel kum ve çakılla doldurulup plaj haline getirildi. Plaj içerisine güneşlenme ve dinlenme amaçlı bungalovlar yerleştirildi. Bungalovların ucunda ise denize girmek için iskeleler bulunuyor. Rönesans tarafından yapımı üstlenen projenin inşaatı büyük bir gizlilik içerisinde tamamlandı. Yazlık Saray’ın 300 odalı olduğu basına yansıdı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com