Emniyet, yeni ‘ByLock’ buldu: Adnan Oktar grubu Wickr üzerinden haberleşti

Adnan Oktar grubuna yönelik hazırlanan iddianamede, grup üyelerinin kendi aralarında Wickr mesajlaşma programı üzerinden haberleştiğine yer verildi. Grup üyelerinin buradan kod isimle hesap açarak birbirleri arasında iletişimi sağladıkları iddia edildi.

  • ü
  • 02 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Adnan Oktar grubu üyelerinin birbirleriyle haberleşmek amacıyla Wickr adlı programı kullandığı iddia edildi. Programda konum tespiti yapılamıyor, IP adresi bulunamıyor.

Grup üyelerinin şifreli bir haberleşme programı üzerinden örgüt içi yazışmaları yaptığı belirtildi.  İtirafçı olan bir örgüt üyesi 18 Temmuz 2022’de verdiği ifadede, örgütün 2018 yılındaki büyük operasyondan sonra WhatsApp üzerinden yurt dışı numaraları kullanarak irtibat kurduğunu belirtti.

WhatsApp’ın Türkiye’de bir temsilcilik açılışı yapma haberi duyulduktan sonra örgüt yeni bir haberleşme programı arayışına girdi. Bu arayışın ardından Wickr programı bulundu. Hem şifreli giriş yapılabilen hem de süreli mesajlar paylaşılabilen bu program cep telefonu ve bilgisayar üzerinden çalıştığı da öğrenilince kullanılmaya başlandı.

Sözcü’den Can Bursalı’nın haberine göre, büyük çoğunluğu yurt dışında firari olan veya örgütün hukuk imamına bağlı olduğu ileri sürülen üyelerin yüklediği programın bir diğer özelliği de, kullanıcısının IP adresinin ve konumun tespit edilemiyor oluşuydu. 2021 yılının başından 2022 yılının ortasına kadar kullanılan bu program sayesinde Adnan Oktar’ın ve örgütün tepe kadrosunun talimatları alındı. Bu talimatlar çeşitli yollarla örgüt üyelerine ulaştırıldı.

İtirafçı, ifadesinde örgütün yöneticilerinden Meltem Daban’ın ‘cassidy_leon’, Ferhunde Eda Babuna’nın ‘study22’, İbrahim Köprülü’nün ‘kevin2021’, Ufuk Zeytinoğlu’nun ise ‘ortega1907’ rumuzlarıyla programı kullandığını söyledi.

İDDİANAMEYE DE GİRDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın geçen ay Adnan Oktar grubuna yönelik hazırladığı 352 sayfalık iddianamede de, Wickr programının örgütün haberleşme ağı olduğu tespiti yapılmıştı. İddianamede Adnan Oktar’ın lider, Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna ise örgüt yöneticisi olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Türk yargısının ByLock kullananlara terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla hapis cezası vermesi AİHM’den dönmüştü. AİHM, ByLock kullanmanın suç olmadığına karar vermişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com