Elbiseli öğrencilerin mezuniyet törenine alınmamasına soruşturma

Kocaeli Gebze'de kız öğrencilerin kıyafetleri 'uygunsuz' olduğu gerekçesiyle mezuniyet törenine alınmamaları sonrası Kocaeli Valiliği iki müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattı.

  • ü
  • 13 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Gebze Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde kız öğrenciler, ‘açık giyindikleri’ gerekçesiyle okul yönetimi tarafından mezuniyet törenine alınmaması sonrası Kocaeli Valiliği soruşturma başlattı ve iki müfettiş görevlendirdi.

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Gebze ilçemizdeki bir okulun mezuniyet töreninde meydana geldiği iddia edilen ve bazı sosyal medya hesapları ile basında yer alan iddia ve haberlerle ilgili olarak gerekli incelemeleri yapmak üzere Valiliğimizce iki Eğitim Müfettişi görevlendirilmiştir. Konu tüm yönleriyle incelenmektedir.”

NE OLMUŞTU?

Gebze ilçesine bağlı Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde öğrenciler için okul yönetimi tarafından bahçede dün mezuniyet töreni düzenlendi. Tören öncesi, okulun oluşturduğu ‘Mezuniyet Komisyonu’ tarafından velilere, ‘Veli izin onay formu’ gönderildi.

Formda, ‘Milli Manevi değerlere, kılık kıyafet yönetmenliğindeki temel sınırlandırmalara (Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon koluz gömlek ve tişört giyemez. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz) ifadeleri yer alırken, velilerin imzalaması istendi.

Dün akşam saatlerinde düzenlenen mezuniyet töreni öncesi bazı kız öğrenciler, ‘yönetmeliğe aykırı’ kıyafetler giydikleri gerekçesiyle törene alınmadı. Öğrencilere kapı kapatılırken, bazı veliler ve öğrenciler, okul yönetimine tepki gösterdi. Veliler ve okul yönetimi arasında tartışma çıktı. Yaşanan gerginlik üzerine okula jandarma geldi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com