Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın kurucusu, öldürdüğü yaban hayvanlarından koleksiyon yapmış

Aralarında nesli tükenenlerin de bulunduğu av hayvanları koleksiyonu bulunan iş insanı Ali Haydar Üstay’ın, Doğal Hayatı Koruma Vakfı kurucusu olduğu ortaya çıktı.

  • ü
  • 21 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

İş insanı Ali Haydar Üstay’ın 27 yıl önce açtığı “Durusu Park Müzesi” kaçak olduğu ve nesli tükenen doldurulmuş hayvan ölüleri bulundurduğu gerekçesiyle polis tarafından basıldı. Av merakıyla bilinen Üstay, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) kurucusu çıktı.

İş insanı Ali Haydar Üstay’ın 1997 yılında kurduğu ‘Üstay Durusu Park Yaban Hayatı Müzesi’ne ve evine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri adeta “baskın” düzenledi. Oysa basılan müze 27 yıldır açıktı ve dün sabah sanki kaçakçılık ürünüymüş gibi “ele geçirildiği” açıklanan 405 tahnit edilmiş (doldurulmuş) hayvan ölüsü yıllardır sergileniyordu.

10haber’den Caner Polat’ın haberine göre; Üstay çeşitli röportajlarında uzun zamandan beri avlandığını, yakınlarına bunları göstermek için de 1997’de bu müzeyi kurduğunu anlatıyor. YouTube’da müzeyi tanıtan çok sayıda video var. Videolarda müzeyi tanıtan kişiler isteyen herkesin burayı ücretsiz ziyaret edebileceğini anlatıyor.

İnternette kısa bir arama yapıldığında müzeye okul gezileri düzenlendiği görülüyor. Üstay ise gözaltına alındıktan sonra kendisini “yakınlarım gezsin diye açtım” diye savundu.

Av merakıyla bilinen, hatta bununla ilgili müze kurup bir de kitap yazan Ali Haydar Üstay WWF’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye şubesinin kurucularından biri.

WWF’nin 2020 yılı faaliyet raporunun girişinde yer alan ‘Mütevelli Heyeti’ başlığının altındaki ‘Kurucu Gerçek Kişiler’ arasında Ali Haydar Üstay’ın adı da var.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com