Diyanet, alkolü ‘ahlaksızlık’tan saydı: Zina gibi, rüşvet gibi…

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugünkü hutbesinde alkol kullanmayı 'ahlaksızlık' olarak tarif etti. Açıklamada, "Daha çok kazanmak için harama tevessül etmeyelim", "Riya, gösteriş ve zulüm gibi haramlardan kul ve kamu hakkını ihlal etmekten sakınalım" da dendi.

  • ü
  • 28 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bugünkü cuma hutbesinde alkol kullanmayı ahlaksızlık olarak açıkladı. Hutbede, “Alkol, kumar, zina ve rüşvet gibi her türlü ahlaksızlıktan kaçınalım” denildi. Diyanet’in yayınladığı hutbe şöyle:

‘CEHENNEM ATEŞİNDEN BİR PARÇA: FAİZ’

Aile hayatımızdan ticaretimize, yeme içmemizden giyim kuşamımıza kadar hayatın her
alanında İslam’ın koyduğu ilkelere riayet edersek; kendimize, Rabbimize ve çevremize karşı
görevlerimizi yerine getirmiş oluruz.

Öyleyse, eşimizin, çocuklarımızın, anne ve babamızın, akraba ve komşularımızın haklarını koruyalım. Ticaretimizde helali gözetelim, daha çok kazanmak için harama tevessül etmeyelim. Fahiş fiyat artışlarıyla kimseyi mağdur etmeyelim. Cehennem ateşinden bir parça olan faizden, karaborsacılıktan ve stokçuluktan uzak duralım.

‘ADALET, İYİLİK, MERHAMET…’

Her zaman adalet, iyilik, merhamet ve dürüstlük gibi erdemleri kuşanalım. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi daha güçlü kılalım. Yalan, gıybet, dedikodu, iftira gibi her türlü kötülükten; alkol, kumar, zina ve rüşvet gibi her türlü ahlaksızlıktan kaçınalım.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘GÖSTERİŞ VE ZULÜMDEN SAKINALIM’

Amellerimizi yok eden kibir, riya, gösteriş ve zulüm gibi haramlardan; Allah katında büyük bir vebal olan kul ve kamu hakkını ihlal etmekten sakınalım. Bütün bu hususlarla ilgili başta çocuklarımız ve ailemiz olmak üzere; akrabalarımıza, komşularımıza, arkadaşlarımıza ve dostlarımıza usulüne uygun bir üslup ile gerekli hatırlatma uyarı ve telkinlerde bulunalım. Zira Yüce Rabbimiz..

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com