Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi kılıfı buldu: Torpille işe girmek kul hakkıdır ama kazanç helal

"Bir kişinin hak etmediği işe girmesi kul hakkıdır, vebaldir, mesuliyeti vardır" diyen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, ekledi: "Fakat işe girdikten sonra elde edeceğimiz kazanç tamamen meşrudur, helaldir."

  • ü
  • 21 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt’un ‘torpil ile işe girme’ konusunda bir soruya verdiği yanıt gündem oldu.

Bozkurt cevabında, “İşe nasıl girdiği ile elde ettiği kazancını farklı tutmamız lazım. Yani elde edilen kazanç helaldir” yorumunda bulundu.

‘HOŞ DEĞİL’

Sözcü gazetesinin haberine göre, Bozkurt, torpille yapılan işe alımlar konusunda “Hoş değil” yorumunda bulundu.

Diyanet TV’de yayınlanan ‘’Diyanet’e Soralım’’ adlı programda konuşan Bozkurt, “Bir kişinin hak etmediği işe girmesi, o şekilde girmesi kul hakkıdır, vebaldir, mesuliyeti vardır, başkalarının haklarını gasp etmek vardır. O şekilde işe girmesi kimsenin tasvip edeceği bir şey değil, hoş değil” dedi.

‘İŞE GİRDİKTEN SONRA ELDE EDİLEN KAZANÇ HELALDİR’

Bozkurt, şu ifadeleri kullandı: “Fakat girdikten sonra emek verdi, bir mesai harcadı ve onun karşılığında da bir kazanç elde etti. Onu ayrı tutmak lazım. Yani işe girdikten sonra elde edeceğimiz kazanç, tamamen meşrudur. Emeğimizin karşılığıdır. Yapılan iş de meşrudur. Oradan elde edilen kazancın, işe girme sebebimizle ayırt etmemiz lazım. Farklı tutmamız lazım yani elde edilen kazanç helaldir.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com