Dilipak’ın sözleri yargıya taşındı: Erdoğan dahil 20 kişi hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), yazar Abdurrahman Dilipak’ın ‘15 Temmuz’ iddiasını yargıya taşıdı. HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, Erdoğan dahil 20 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

  • ü
  • 22 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Dilipak'ın açıklamasının ardından Erdoğan dahil 20 kişi hakkında suç duyurusu yapıldı.

Yandaş yazar Abdurrahman Dilipak,  “Hükümet 4 ay önceden darbe olacağını bütün ayrıntılarıyla biliyordu” sözleri yargıya taşındı.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları; Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu, Hulusi Akar, Süleyman Soylu, Hakan Fidan, Mevlüt Çavuşoğlu, Efkan Ala, Ali Erbaş, dönemin kuvvet komutanları; Salih Zeki Çolak, Abidin Ünal, Bülent Bostanoğlu, Galip Mendi, Yaşar Güler, tüm kabine üyeleri ve milletvekilleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

HKP avukatları tarafından başsavcılığa verilen dilekçede yer alan isimlerin “anayasal düzeni ortaya kaldırmaya teşebbüs” ve “suça yardım ve yataklık” suçlarını işledikleri iddia edildi.

‘DİKTATÖRYAL UYGULAMALAR BAŞLADI’

Suç duyurusuna ilişkin açıklama yapan HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, “15 Temmuz kanlı kalkışması bir darbe değildir. CIA tarafından planlanmış, FETÖ’cülerin yenilgisine kurgulanmış ve özünde iki ortaçağcı gücün yani AKP’giller’le-FETÖ cemaatinin, Laik Cumhuriyet’in kazanımlarının üzerine çökme operasyonudur. Sonraki süreçte de çıkartılan olağanüstü hal yasaları, parlamenter sistemin tamamen ortadan kaldırılması, ordunun sıfırlatılması, kışlaların önüne çöp kamyonlarının çekilerek itibarsızlaştırılması, harp okullarının kapatılması, milli eğitimde, yargıda, üniversitelerde tamamen AKP zihniyetinin hakim kılınması ve özellikle de partili Cumhurbaşkanlığı sistemiyle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir diktatöryal uygulamayla devletin tek kişi egemenliğine geçirilmiş olması bunun kanıtıdır” dedi.

Erdoğan dahil 20 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten Çolak, 400’e yakın insanın hayatını kaybettiğine işaret ederek, “Halkımızın daha çok aydınlatılması, gerçeklerden bilgi sahibi olması ve maalesef AKP’nin hukuk bürolarına döndürülmüş olan yargı mekanizmasının da harekete geçirilmesi amacıyla istediğimiz sonucun çıkmamasını bilerek dahi olsa bu suç duyurusunu, tarihsel sorumluluğumuz bakımından bir kez daha yapmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com