Dilan Polat: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdım

Tutuklu Dilan Polat, Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’na mektup yazdığını belirterek, "Kamuoyu ile paylaşıp paylaşamayacağıma karar vereceğim" dedi.

  • ü
  • 10 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Kara para aklama iddialarıyla tutuklanan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve Engin Polat avukatları Hüseyin Kaya aracılığıyla cezaevindeki günlerini anlattı. Polat, iddianamesinin hazırlanması ve suçunun “ne olduğunun ortaya konması” amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a hitaben mektup yazdığını da açıkladı.

Oda TV’den Pınar Saraçoğlu’nun haberine göre, cezaevi koşullarına değinen Dilan Polat, “Cezaevi koşulları elbette dışarısı ile bir değil. Devletimiz elinden geldiğince tutuklu ve mahkumlara güvenli bir ortam sağlamaya çalışıyor. Bana oldukça iyi davranıyorlar. Cezaevi yemekleri dışında bir yemek yemiyoruz. Hastalık durumlarında derhal müdahale ediliyor. Artık çok yakın arkadaşlıklar kurduğum cezaevini memleketten bir parça olarak görüyorum. Tek sorun çocuklarımı çok özledim. Sağlıklı ve özgür günler geçirmeyi umut ediyorum. Yeni bir bakış açısı ve heyecanla çalışmak istiyorum” dedi.

Bir mektup yazdığından bahseden Polat sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’na kendi el yazımla bir mektup yazdım. Avukatımla görüştükten sonra gönderip göndermeyeceğimi veya kamuoyu ile paylaşıp paylaşamayacağıma karar vereceğim. Mektupta anlattığım iddianamenin bir an evvel hazırlanması ve suçumuzun ne olduğunun ortaya konmasıdır. Takipçilerimin de bizim için iddia edilen suçları işlemediğimizi, burada neden olduğumu anlamadığımı bilmelerini istiyorum. Sadece vergi suçundan kimse tutuklu değilken, neden burada olduğumu bir türlü kendime izah edemiyorum.”

‘CAHİLLİKLER, BİLMEMEMDEN KAYNAKLI HATALAR ETTİM’

Dilan Polat’ın eşi Engin Polat ise, “Suçlandığım konulardan sadece vergiye ilişkin cahillikler, bilmememden kaynaklı hatalar ettim. Bu nedenle de savcılığa ve vergi müfettişlerine kanuni hakkım olan etkin pişmanlığa başvurduk. Devlete çıkacak bütün borçlarımı kuruşuna kadar ödeyeceğim. Hatta bu hatam nedeniyle dışarıda işimi büyütüp, daha çok vergi ödeyecek bir hale geleceğim. Suç işleme kastıyla değil, belki de piyasanın şartları nedeniyle bu konu bütün esnaf, iş adamı ve ticaretin bitmez tükenmez bir sorunu. Bu soruna kendim de belki yanlış kanaatler getirdim ama şimdi hem ticari olarak hem de duygusal olarak mahcup hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Çocuklarını ve eşini özlediğini belirten Engin Polat, “Çok imkanın değil, huzurlu bir yaşamın önemli olduğunu anladım. Aslında olup biten görünürde bir soruşturma ama bize bir tecrübe, bir ibret, bir nasihat olabileceğini son 2-3 haftadır değerlendiriyorum. Siyasi tartışma programları, kendi aleyhimize olan sabah programları ve belgesel izliyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com