DEM Partisi’nden Demirtaş açıklaması: Onur kırıcı ve hukuksuz dayatmayı reddediyoruz

DEM Partisi, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan Selahattin Demirtaş'a yönelik bugün başlatılan üst araması dayatmasına tepki gösterdi. DEM Parti "Demirtaş’a yönelik onur kırıcı ve hukuksuz dayatmayı reddediyoruz" açıklamasında bulundu.

  • ü
  • 13 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Selahattin Demirtaş (FOTOĞRAF: JOHN THYS / AFP)

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla bugünden itibaren başlatılan üst aramasını protesto amacıyla görüşe çıkmadı. Avukatlar yaptıkları açıklamada, Demirtaş’a her görüş öncesi ve sonrasında kameralar önünde üst araması dayatıldığını belirtti.

Demirtaş’a yönelik tutuma ilgili DEM Parti açıklama yaptı.

Partiden yapılan açıklama şöyle:

“Edirne Cezaevi’nde hukuksuz şekilde rehin tutulan yoldaşımız Selahattin Demirtaş’a, görüşlere gidip gelirken onur kırıcı üst araması uygulamasının dayatılmaya başlandığı avukatları tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Demirtaş’a yönelik bu onur kırıcı ve hukuksuz dayatmayı reddediyoruz. Seçim çalışmalarımızın engellenmesini de amaçlayan cezaevlerindeki artan bu baskıların sorumluluğunun Adalet Bakanlığı ve iktidarda olduğunu ifade ediyoruz.

CEZAEVLERİNDEKİ İNSANLIK DIŞI UYGULAMALARA SON VERİLMELİ

DEM Parti olarak, seçim çalışmalarımızı seçilmişlerimizin ve tutsak arkadaşlarımızın da katıldığı bir kampanyayla yürütmekteyiz. Seçim çalışmaları başladığından bu yana halkımızın her alanda partisini sahiplenmesi karşısında siyasi acziyet yaşayan iktidar her türlü hukuksuzluğu devreye koymaktadır. Ancak bilinmelidir ki insanlık onuruna aykırı olan bu hukuksuzluklar ile DEM Parti durdurulamaz.

Demirtaş’a ve cezaevlerindeki arkadaşlarımıza karşı artan insanlık dışı uygulamaların bir an önce son bulması çağrısı yapıyoruz. Demokratik muhalefeti ve kamuoyunu da bu hukuksuzluklara karşı çıkmaya ve birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.”

‘ADALET BAKANLIĞI TERBİYESİZLİĞE DERHAL SON VERMELİ’

DEM Partisi Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, uygulamaya tepki göstererek, “Adalet Bakanlığı bu münasebetsizliğe, bu terbiyesizliğe derhal son vermelidir. Böyle, ne Selahattin Demirtaş’a diz çöktürebilirler, ne de halkın ona içten sevgisini engelleyebilirler.” dedi.

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com