Cumartesi Anneleri davayı kazandı: İçişleri Bakanlığı bin TL tazminat ödeyecek

İHD’li Aydın Aydoğan, Cumartesi Anneleri eyleminde AYM kararına rağmen gözaltına alınmasına ilişkin bakanlığa açtığı 75 bin TL’lik tazminat davasında mahkeme bin TL ödenmesine hükmetti. Aydoğan, kararın sembolik de olsa tarihe not olduğunu ifade etti.

  • ü
  • 12 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

971. Haftada Cumartesi Anneleri, İstanbul İstiklal Caddesi’nde yürüyerek Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakıp, basın açıklaması yapmak istedi. Polisler izin vermedi ve barikat kurup gözaltına almak istedi. Müzakere sonucu Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakıp eylemlerini bitirdiler. (Depo Photos)

İHD’li Aydın Aydoğan, Cumartesi Anneleri eyleminde AYM kararına rağmen gözaltına alınmasına ilişkin bakanlığa açtığı 75 bin TL’lik tazminat davasında mahkeme bin TL ödenmesine hükmetti.

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve beraberindeki insan hakları savunucularıyla 27 Mayıs 1995 tarihinden bu yana her hafta cumartesi günü, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin öğrenmek ve faillerin yargılanması talebiyle İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Galatasaray Meydanı’nda eylem yapıyor. Eylemlerin zaman zaman idare tarafından yasaklanmasına karşın Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucularının Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurularda mahkeme, eylemlerinin meşru olduğuna hükmederek ‘hak ihlali’ kararları verdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi Aydın Aydoğan Cumartesi Anneleri/İnsanları eylemlerinde gözaltına alınmasını yargı yoluna taşıdı ve 75 bin Türk Lirası (TL) değerinde tazminat davası açtı. Dava sonuçlandı; Aydoğan’ın talebine karşın Bakırköy 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme taleplerin kısmen kabulüyle Aydoğan’a bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Aydoğan kararı “davam sembolik de olsa tarihe nottur” sözleriyle değerlendirirken avukatı Hacer Çekiç Gündüz de bu tarz tazminat davalarının idare yönünden uyarıcı özellikte olmasına dikkat çekti “Caydırıcılığı kalmıyor. Tekrar aynı şeyler yaşanıyor” dedi.

‘DAVAM SEMBOLİK DE OLSA TARİHE NOTTUR’

Mahkeme kararını değerlendiren Aydın Aydoğan, 700’üncü haftadan sonra dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından getirilen yasak kararlarına karşın eylemlerin yapıldığı Galatasaray Meydanı’nın Cumartesi Anneleri/İnsanları ve insan hakları savunucuları için bir hafıza mekanı olduğunu söyledi. AYM kararına rağmen engelleme ve gözaltı işlemlerinin 29 hafta boyunca sürdüğünü hatırlatan Aydoğan konuşmasına şu sözlerle devam etti:

AYM kararlarına rağmen Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yaşatılan zulüm toplum vicdanında çoktan yargılandı. Anayasa’yı değersizleştiren bu uygulamalar sadece hukuksuzluk iklimini ve kanun ihlalcileri cesaretlendirir. Bizler de vekaletten hukuksuzluklar yaşadık. Açmış olduğum bu tazminat davası sembolik bir dava da olsa hafızalara ve tarihe ve vicdanlara kısa bir nottur.”
Aydoğan alacağı bin TL’lik tazminatı da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na bağışlayacağını belirtti.

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com