Cihantimur’un 2 milyon dolarlık kefaletle tutuksuz yargılama talebi reddedildi

Cihantimur’un mahkemeye sunduğu kefaletle tutuksuz yargılanma başvurusu reddedildi. Hakim Donald L. Cabell, 47 sayfalık gerekçeli kararında Cihantimur’un kaçma riski olduğunu belirterek, tutuklu yargılanmasına hükmetti.

  • ü
  • 10 Temmuz 2024
  • ü
  • Gündem

Eylem Tok ve oğlu New York sokaklarında görüntülendi. (Fotoğraflar: Gözde G.)

İstanbul’da 1 Mart gecesi bir kişinin hayatını kaybettiği ve dört kişinin yaralandığı trafik kazasına karışan Timur Cihantimur ile kendisini Mısır üzerinden ABD’ye kaçırdığı iddia edilen annesi Eylem Tok’un Türkiye’ye iadesiyle ilgili davanın görülmesine Massachusetts Eyaleti Boston Bölge Mahkemesi’nde devam edildi.

Cihantimur’un mahkemeye sunduğu kefaletle tutuksuz yargılanma başvurusu reddedildi. Hakim Donald L. Cabell, 47 sayfalık gerekçeli kararında Cihantimur’un kaçma riski olduğunu belirterek, tutuklu yargılanmasına hükmetti.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre, Hakim Cabell, savcılığın Cihantimur’un halen gözetim altında tutulduğu Connecticut eyaletindeki Manson Gençlik Enstitüsü’nden başka bir yerleşkeye naklini talep eden başvurusunu ise kabul etti.

Mahkeme’nin Cihantimur’un avukatlarının, müvekkillerinin kefaletle serbest kalma talebinin gerekçesi olarak gösterilen halen tutulduğu ceza yerleşkesi Manson Gençlik Enstitüsü ile ilgili iddiaları ve öne sürülen diğer argümanları bölümlere ayırarak incelediği belirtildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Gerekçeli kararda, Cihantimur’un serbest bırakılmasını gerektiren özel koşulları gösterme yükümlülüğünü yerine getirmediğinin tespit edildiği, avukatlarının sanığın halen tutulduğu yerdeki yaşadığı olumsuz şartlarla ilgili iddialarının kefaletle serbest kalmasını sağlayacak şartların yeterince oluşmadığı kaydedildi.

‘KAÇMA RİSKİ VAR’

Hakim Cabell, sunulan delil ve argümanlara dayalı olarak mahkemenin Cihantimur’un serbest bırakılmasının kaçma riski oluşturacağını tespit ettiğini belirterek, “Cihantimur kazadan birkaç saat sonra Türkiye’den kaçmıştır ve dolayısıyla serbest bırakılması halinde kaçma riski taşıdığı oldukça açıktır. Mahkeme, sanıkların Türkiye’den kaçışının tek azmettiricisinin Tok olduğuna ikna olmamıştır. Aksine, hayatının sona erdiğini birkaç kez ifade eden Cihantimur, kaza sonrasında ülkeden kaçışta aktif olarak yer almıştır’’ ifadesini kullandı.

Cihantimur, Amesbury kentinde yaşayan teyzesinin yanında ev hapsinde tutulmak istemiş

Bu güvencelere ek olarak sanığın babası Bülent Cihantimur’a ait, üzerinde hiçbir ipotek bulunmayan Türkiye’deki 2 milyon dolardan fazla değerindeki evinin güvence olarak gösterildiği, babanın mahkemeye gerekli nakit güvence olan 200 bin doları ya da daha fazlasını da ödemeye hazır olduğuna dair imzalı bir belge de sunduğu belirtildi.

‘TÜRK HUKUK SİSTEMİNDE EKSİKLER VAR’

İstanbul’da 1 Mart gecesi bir kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasına karışan Timur Cihantimur’un avukatları, anne Eylem Tok’un Amerikan vatandaşı oğlunu, “Türk hukuk sistemindeki eksiklikler” nedeniyle ve “savunma yapmasına izin verileceği” için ABD’ye getirdiğini belirtti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com