CHP’nin kazandığı Ardahan’da seçim yenilenecek

Ardahan İlçe Seçim Kurulu, 31 Mart'ta kent genelinde yapılan belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verdi.

  • ü
  • 04 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

Ardahan İlçe Seçim Kurulu, 31 Mart’ta kent genelinde yapılan belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verdi. Ancak alınan bu karar henüz kesinleşmiş değil. Halk TV yayınında konuşan ve seçimi kazanan CHP’li Belediye Başkanı Faruk Demir, “İl Seçim Kurulu’na yarın itiraz edeceğiz. İl Seçim Kurulu kararının da olumsuz olması halinde, Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracağız” dedi.

31 Mart seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Faruk Demir yüzde 45.06’lık oy oranı ile Ardahan Belediye Başkanı seçilmişti. AKP’li aday Yunus Baydar’ın oyların yüzde 43.51’ini aldığı şehirde, iki isim arasındaki oy farkı 174 olmuştu.

Bu gelişmelere karşın AKP, kent genelinde yapılan belediye başkanlığı seçimlerine itiraz etti ve seçimlerin yenilenmesini talep etti. İlçe Seçim Kurulu da bu talebi yerinde buldu. Ancak kurulun hakim başkanı muhalefet şerhi koydu. Şerhin gerekçesini ise, itirazın somut verilere dayanmadığı oluşturdu.

İL SEÇİM KURULUNA İTİRAZ EDİLECEK

CHP’li Başkan Faruk Demir, “Bu karar kesinleşmiş değil. Yarın İl Seçim Kurulu’na itiraz edeceğiz. İtirazların somut hiçbir dayanağı yok. Bu durum, tıpkı Mart 2019’daki İstanbul seçimlerine yapılan itiraza benziyor. Olur da İl Seçim Kurulu da aynı yönde karar verirse bu kez Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuracağız” ifadeleri kullandı.

AKP’nin adayı Yunus Baydar ise 4 bin 875 oy almıştı.

Seçimlerin yenilenmesi halinde, Ardahanlı seçmen 2 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com