Cezaevindekilere yardım iddiası: 75 yaşındaki yatalak hasta Hatice Yıldız tutuklandı

Cezaevinde bulunan kişilere yardım ettiği iddiasıyla hapis cezası verilen 75 yaşındaki yatalak hasta Hatice Yıldız tutuklandı. Yıldız, evinden sedye ile çıkarılarak cezaevine götürüldü.

  • ü
  • 23 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

DEM Partisi Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde bulunan siyasi tutsaklara para gönderdiği iddiasıyla hasta Hatice Yıldız’ın tutuklandığını duyurdu. Gergerlioğlu, Hatice Yıldız’ın sağlık durumuna bakılmaksızın sedye ile cezaevine götürüldüğünü belirttti.

Gergerlioğlu, sosyal medya hesabınan kendisine gönderilen mesajı paylaştı. “Bu ne hal? diye Adalat Bakanı Yılmaz Tunç’a yönelttiği soruda, Hatice Yıldızı’ın 75 yaşında ve rahatsız olduğuna dikkat çekti. Yıldız’ın evden sedye ile çıkarılma görüntüleri de paylaşımda yer aldı. Yıldız’a cezaevindekilere yardımda bulunduğu iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Gergerlioğlu’nun paylaşımı şöyle: ”

“.Bu ne hal !?
@yilmaztunc

“Merhaba, bugün 75 yaşında ki annem Hatice Yıldız’ı cezaevine siyasi tutsaklara para gönderme iddiası ile 4 yıl 2 ay ceza verilerek sağlık durumu gözetmeksizin sedye ile tutuklanarak Bakırköy cezaevine sevk edildi”

İSTİNAF ONADI, CEZAEVİNE GÖTÜRÜLDÜ

Cezaevindeki kızı ve arkadaşına para gönderdiği gerekçesiyle hapis cezası verilen 75 yaşındaki Hatice Yıldız, evinden sedye ile çıkarıldıktan sonra tutuklandı.

İstanbul Esenyurt’ta oturan 75 yaşındaki tutsak annesi Hatice Yıldız’a, cezaevinde bulunan kızına ve kızının koğuş arkadaşına para gönderdiği için hakkında “örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla dava açıldı. 3 yıl süren yargılamanın ardından İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldız’a “örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Yer mahkemenin kararı, İstinaf mahkemesinde onandı.

SEDYE İLE EVDEN ÇIKARILDI

Karar üzerine polisler, dün yüksek tansiyon, göz, bel fıtığı ve omurga eğriliği gibi birçok sağlık sorunu bulunan Yıldız’ın evine gitti. Fenalaşan Yıldız, sedyeyle evden çıkarıldı. Yıldız, ambulansla önce hastaneye daha sonra adliyedeki işlemlerin ardından Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

‘DÜŞMAN HUKUKU’

Mezopotamya Ajansı’nın bildirdiğine göre; yaşananlara tepki gösteren Yıldız’ın oğlu Alper Yıldız, cezaevine para göndermenin yasada suç belirtilmediğini ifade ederek, “ Bugüne kadar Türkiye’deki yasada cezaevine para göndermek suç sayılmamıştır. Bu karar düşman hukuku çerçevesinde verilen bir karar. Resmi olarak PTT ile cezaevine para gönderiliyor ve bu suç sayılıyor” dedi.

AYM’YE BAŞVURU YAPILACAK

Yıldız, avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacaklarını belirtti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com